Sözcü Plus Giriş

Yellen, Başçı’yı 35’e katladı

Sosyal medyanın gücü kanıtlandıkça sadece ünlüler değil, paranın patronları da seslerini Twitter’dan duyurmaya başladı. Ancak, bazı bankalar pek ilgi görmüyor

07:06 -
Yellen, Başçı’yı 35’e katladı

Recep GENEL / SÖZCÜ

Merkez bankaları arasında Twitter'daki en popüler 125 bin takipçi ile ABD Merkez Bankası FED olurken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) 111 bin takipçi ile ikinci sırada geliyor.

TC Merkez Bankası'nın resmi Twitter hesabını takip eden 3 bin 564 kişi olmasına karşın takipçilerin ekonomiye ilgi duyan kişilerle sınırlı kaldığı gözleniyor. TC Merkez Bankası hiç kimseyi takip etmezken, takipçileri arasında Hazine, Maliye Bakanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu gibi sürekli ilişkide olduğu kurumların da yer almaması dikkat çekiyor. Bugüne kadar hiç Tweet atmayan bankayı takip eden başka ülke merkez bankası da yok.

İngiltere editörlere bakıyor

Yalnızca 25 kişiyi takip eden FED ise 125 bin takipçisi ile merkez bankaları arasında öne çıkıyor. FED'in takip ettiği kurumlar arasında ABD eyaletlerinin FED'leri ve FED yan kuruluşları yer alıyor. Janet Yellen'ın Başkanlığı'ndaki FED, hesabından toplam 1090 Tweet attı.

Bugüne kadar 2 bin 975 Tweet paylaşan Avrupa Merkez Bankası (ECB), 49 aboneyi takip ediyor. ECB'nin takip ettikleri arasında Avrupa İstatistik Kurumu, OECD, IMF, Bundesbank, FED gibi kurumların yanı sıra Kolombiya ve Brezilya merkez bankaları yer alıyor.

İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) ise 65 bin takipçisi var. Bankanın takip ettiği 1257 abone arasında OECD, ECB, IMF, FED gibi kurumlar yer alırken, kurum 2 bin 186 Tweet paylaştı. İngiliz Merkez Bankası'nın ülkenin birçok ekonomi editörünü ve bankalarını da takip ediyor olması dikkat çekiyor. Bugüne kadar 2 bin 181 Tweet paylaşan Bank of England'ın takip ettiği en dikkat çekici kurum ise Brezilya Merkez Bankası.

Endonezya Merkez Bankası'nı (Bank Indonesia) İngiliz Merkez Bankası da izliyor. 1838 Tweet'e imza atan bankanın 91 bin 300 takipçisi var.

IMF, İngiltere Merkez Bankası'nı takip eden Güney Afrika Merkez Bankası (SA Reserve Bank) bankanın 3 bin 551 takipçisi var. Finans çevrelerinin yakından izlediği Hindistan Merkez Bankası'nın ise resmi Twitter hesabı yok.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 10:57 17.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more