Sözcü Plus Giriş

Balyoz’da flaş gelişme!

Balyoz Davası'nın 11 sanığı Adalet Bakanlığı'na başvurarak "yeniden yargılama talebine ret" kararının "yazılı emirle kanun yararına" bozulmasını talep etti.

12:46 -
Balyoz’da flaş gelişme!

Balyoz Davası’nda 16 yıl hapis cezasına çarptırılan emekli Tümgeneral Recep Rıfkı Durusoy’un da bulunduğu 11 sanığın avukatı yeni kurulan heyetin de yeniden yargılama talebini reddetmesinin ardından Adalet Bakanlığı’na başvurarak “Yazılı emirle kanun yararına bozma” talebinde bulundu.

Avukat Hakan Tunçkol’un Adalet Bakanlığı’na gönderilmek üzere Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’ndaki Bakanlık Bürosu’na sunduğu dilekçede, yerel mahkemenin kararının hukuka aykırı olduğu belirtilerek, “Son TÜBİTAK raporu ile hükme tesir eden ve hükme dayanak yapılan bir delil 5 nolu hard disk şüpheli hale gelmiştir. Ceza muhakemesinin en temel ilkesi ‘şüpheden sanık yararlanır’dır. Müvekkillerim kim ve kimlerin ne maksatla hazırladığı belli olmayan dijital listelerde sadece adı geçtiği için ağır bir ceza tatbikine tutulmuştur. Müvekkillerimin bulunduğu konum rütbe ve görevler suçlamayı gerçekleyebilecek düzeyde ve ölçüde olmadığı gibi olası bir darbeye destek verme veya zemin hazırlama gibi bir kastı veya durumu yoktur” denildi.

Avukat Tunçkol’un dilekçesi şöyle devam etti, “Müvekkillerimin beraat edeceği bir davada heleki bu kadar ağır cezalar almaların anlamak mümkün değildir. Bu kadar çok bilirkişi raporu varken yargılamadan sonra yargılamaya konu deliller hakkında gerçek olmadığına dair birçok bilirkişi raporu ve şüphe varken yargılamanın yenilenmesi kaçınılmazdır. Hukukun temel ilkelerine aykırı olan bu kararın yazılı emir yolu ile bozulması için gereğinin yapılmasını saygı ile bilgilerinize arz ederiz”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 13:25 05.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more