Sözcü Plus Giriş

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in “halkı kandırdığını” ve “yalan” söylediğini iddia ederek, “Kendisi bana ruhsal sağlığının yerinde olduğuna dair bir rapor getirsin” dedi.

Nazlıaka, Ankara'nın şebeke suyuna ilişkin TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Atasoy ve Genel Sekreter Ebru Basa da katıldı.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in “halkı kandırdığını” ve “yalan” söylediğini iddia eden Nazlıaka, “Gökçek tarımda sulamada dahi kullanılamayacağı DSİ tarafından raporlanmış olan suyu, Ankaralılara içermeye çalışmaktadır” dedi.
Nazlıaka, Ankara'nın mevcut şebeke suyunun Ankaralıların sağlığını tehdit ettiğini de savundu.
Ankara'da hane halkının yüzde 70'inin damacana su kullandığını ifade eden Nazlıaka, “Çünkü Ankara halkı Melih Gökçek'e inanmıyor, güvenmiyor” dedi.

-“GÖKÇEK SU TİCARETİNE BAŞLAMIŞTIR”-

Nazlıaka şöyle devam etti:
“Ankara'da bulunan yaklaşık 10 civarındaki kaynak suyu fabrikasından 4 tanesi Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı iştirakler tarafından satın alınmış ya da Büyükşehir belediyesi şirketlerinin yöneticileri bu firmaların başkanı ya da yönetim kurulu üyeliklerine görevlendirilmiştir. Bu firmalar hangileridir. Bağiçi İnci Su Gıda Ticaret AŞ., Filiz Memba Suları Ticaret Ltd. Şti., Seğmen Su Ticaret A.Ş, Sağlık Kaynak Suyu Ticaret AŞ.
Gökçek bu ticari zihniyeti ve her şeyden rant sağlama her şeyden kar etme güdüsüyle şimdi Ankara'da belediye kaynaklarıyla su ticaretine başlamıştır.
Onun daha çok para kazanma hevesiyle Ankaralıların sağlığını ve geleceğini tehdit ettiğini buradan bir kez daha duyuralım.”

-“GÖKÇEK'TEN KORKAN ONUN GİBİ OLSUN”-
Gökçek'i sert sözlerle eleştiren Nazlıaka, şöyle devam etti:
“Kendisi hem itibarsızdır hem de güvenilmezdir.
Bir de utanmadan benden yaşadığımız rahatsızlıkla ilgili olarak gidin sağlık raporu getirin diyor. Binlerce vatandaşımızın hastanelere bu alanda yapmış olduğu müracaatlar var. Kendisi gitsin o raporlara baksın. Benden böyle bir rapor istemeden önce kendisi bana ruhsal sağlığının yerinde olduğuna dair bir rapor getirsin.
Bu basın açıklamasından sonra kendisi beni dava etmekle tehdit edecek. Gökçek'ten korkan onun gibi olsun.”
Nazlıaka bir soru üzerine, “Vatandaş Gökçek'in söylediğine mi inansın karnındaki ağrıya mı inansın” diye konuştu.

Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Atasoy da, ishal vakalarında artış olduğunu söyledi.
Bir özel hastaneye bulantı, kusma ve ishal ile ilgili başvurulara işaret eden Atasoy, şöyle dedi:
“2014 Ağustosunda 2013 Ağustosunun yaklaşık iki katı.
Aynı hastanede 1-11 Ağustos 2014 tarihindeki sayı 521, 1-11 Eylül 2014 tarihindeki sayı bin 37 yani bir ay önceye göre neredeyse iki kat daha fazla hasta başvurmuş.
Bir üniversite hastanesinde gastroenterit tanısı kullanılan hasta sayısı 2014 Ağustosunda iki yıl önceye göre iki kat artış var yaklaşık.
Bir çocuk hastanesi, Sami Ulus Çocuk Hastanesi Acil Servisine başvuran ishal vakaları, 2 ay önceye göre artış 2.6 kat.
Gözlemlerimiz var. Bir hastanenin acil servisine başvuruların yüzde 50'si bu yakınmalarla başvuruyor.”

Yayınlanma Tarihi:14:51,