Mahkeme kararına horonlu kutlama

Bakır madeni için Rize İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Karar Artvin’de büyük sevinçle karşılandı.

Mahkeme kararına horonlu kutlama

Kafkasör Yaylası Genya ve Cerattepe Mevkii’nde gümüş ve bakır ile birlikte siyanürle altın aranacak maden sahaları için 2012 yılında izin veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, ihale sürecinin ardından bölgedeki bakır madeni için Çevresel Etki Değerlendirme olumlu raporuna da onay verdi. Bölgedeki maden sahaları için 2007 yılında verdikleri hukuk mücadelesini kazanan Artvinliler, gelişme sonrasında geçen yıl yeniden hukuk mücadelesi başlattı. Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde bir araya gelen 283 kişi, ÇED olumlu raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERİLDİ

Dava kapsamında Temmuz ayında bölgede yapılan bilirkişi incelemesinin ardından Rize İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu üyesi Avukat Bedrettin Kalın, yürütmeyi durdurma kararını beklediklerini belirterek, “Cerattepe'de yapılmak istenen bakır madeninin 20 yıllık geçmişi var. Yöre insanları yıllardır büyük bir mücadele veriyor. Sonuçta da bunun karşılığını aldılar. Ancak bu bir ara karar. Projenin tamamen iptal edilmesini bekliyoruzö dedi. Avukat Kalın, Orman Bölge Müdürlüğü'nün yol genişletme çalışmaları nedeniyle ağaç kesimi yapmak istediğini ancak yörede nöbet tutan vatandaşların buna izin vermediğini hatırlattı, “ÇED raporun iptali yönündeki karar yöre insanlarına bir nebze de olsa rahatlama getirdi. Şimdi bunun sevinicini yaşıyorlarö diye konuştu.

ARTVİNLİLER COŞTU

Bu arada, Cerattepe için yürütmeyi durdurma kararın duyulmasının ardından dün gece Artvin'de sokağa dökülen yöre sakinleri araç konvoyları oluşturarak şehirde tur attı, horon oynayarak kararın sevincini yaşadı.

MAHKEME KARARINI HORONLA KUTLADILAR

Artvin Cerrattepe'de bakır madeni sahası için Rize İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararı vermesi, Yeşil Artvin Derneği' nin Artvin Valiliği önündeki açıklaması ile duyuruldu.

Yaklaşık 500 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan, maden şirketinin Cerattepe'de oldu-bitti ile orman kesimi yaptırmaya çalıştığını, böylelikle halkın umudunu ve direncini kırmayı hedeflediğini belirterek, “Artvin halkının direnci karşısında başarıya ulaşamadı”dedi. Bilirkişi raporunun Artvin halkını ve karar verme konumunda olanları bir tercih ile karşı karşıya bıraktığını kaydeden Karahan, “Ya Artvin şehir merkezinin bir kısmı ve koruma altındaki bölgeler kaldırılarak madencilik yapılacak, ya da madencilikten vazgeçilecekti. Yıllardır söylendiği gibi bu projenin Artvin için bir varlık – yokluk sorunu olduğu bilirkişiler tarafından da kabul edilmiştir. Rize İdare Mahkemesi, bilirkişilerin görüşlerine dayalı olarak 20 Kasım günü yürütmenin durdurulmasına karar vermiştir. Bu kararı, mücadele eden ve katkıda bulunan bütün Artvin halkına, yüreği Artvin için atan bütün çevre ve Artvin dostlarına armağan ediyoruz. Ülkemizin her yerinde çevreye, doğaya yapılan saldırılardan bunalan insanlara bir ışık, bir umut ve sevinç olsun istiyoruz” diye konuştu.

Çoruh vadisini ve Yusufeli ilçesini, madencilik faaliyetleri için de Murgul'un Damar beldesini kaybettiklerini belirten Nur Neşe Karahan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Dünya ölçeğinde önem taşıyan ekolojik bölgelerimizle, Milli Park ve turizm alanlarımızla, eşsiz güzellikteki doğal varlıklarımızla huzur ve barış içerisinde yaşamımızı sürdürmek istiyoruz. Yer üstü zenginlikler, binlerce Artvinlinin ve milyonlarca dünya yurttaşının ilelebet kullanacağı çok önemli bir değer ve kamusal alan. Yerin altı ise sadece bir kişinin varlıkları yağmalayacağı bir alana dönüşüyor. Bunu kabul etmiyoruz. Kafkasör'ü doğaya saygılı bir turizm merkezi, Mersivan'ı da gözde bir kayak tesisi yapmayı hedefliyoruz ve önümüzü görmek istiyoruz. Gölge etmezlerse bunu başaracağımıza inanıyoruz.”

Bu arada, Ceratepe'de ağaç kesimini önlemek ve bu nedenle eylem yapanlara destek vermek için Ankara'dan gelen Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu da kısa bir konuşma yaptı, doğaya ve yaşama sahip çıkan Artvinlileri kutladı. Bozoğlu, “İyi ki nöbet tuttunuz, altıncıları def ettiniz. Umut oldunuz, direnç oldunuz. Halkın üzerindeki ölü toprağı kaldırdınız. Mücadele ettiniz, direndiniz, onurumuzu arttırdınız. Yalanlarla, dolanlarla hazırlanan ÇED raporlarını teşhir ettiniz” dedi.Etkinliğe katılanlar, Rize İdare Mahkemesi'nin verdiği yürütmeyi durdurma kararını horon oynayarak kutladılar.

DHA

Loading...