Reklamsız Sözcü

Yargı için Meclis araştırması

CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık yargıya güveni sarsan olayların incelenmesi için komisyon kurulmasını istedi.

android-time 12:13
Yargı için Meclis araştırması
CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık yargıya güveni sarsan olayların incelenmesi için komisyon kurulmasını istedi.

CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık, yargı bağımsızlığını ve yargıya olan güveni sarsan olayların incelenmesi, yargının tarafsız ve adil işleyişini sağlayacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla gerekli çalışmaların yapılması için Meclis araştırması açılmasını istedi.

Işık ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinde, Türkiye’de son yıllarda en çok tartışılan konunun yargı bağımsızlığı olduğuna dikkat çekildi.

Önergenin gerekçesinde, yargının vermiş olduğu kararlarda vicdanlara sığmayan birçok örnek yaşandığı ve yargıya olan güvenin zedelendiği belirtilerek şöyle denildi:
“Türk hukuk sistemimiz öyle bir duruma getirilmiştir ki dava konuları ve dilekçeleri aynı, davacıların vekili aynı, davalı kurum aynı, davalı kurumun savunmaları aynı, davacıların delilleri ve talepleri aynı olmasına karşın mahkeme iki farklı karar verebilmektedir.
Ayrıca son günlerde 17 Aralık süreciyle bakan ve Başbakan çocuklarının karıştığı yolsuzluk iddiaları ile başlayan ‘iktidar-cemaat’ kavgası başlığı altında gündeme yansıyan olaylar, keyfi olarak görevden alınan savcılar, hakimler ve bürokratlar, Türkiye’de yargı sisteminin durumu açısından ciddi kaygı yaratmıştır.”
Yargı bağımsızlığının ancak, her türlü etki, baskı, yönlendirme ve kuşkudan uzak kalınma suretiyle adalet dağıtılarak sağlanabileceği belirtilen gerekçede şu ifadelere yer verildi:
“Bağımsız olmayan yargı siyasallaşır. Siyasallaşan ve bağımsızlığını kaybeden yargıya vatandaşın güveni kalmazsa, toplumda kaos yaşanması kaçınılmaz olur.

Bu nedenlerle yargı bağımsızlığını ortadan kaldıran olayların araştırılması, adalete olan güveni güçlendirecek önlemlerin belirlenmesi için TBMM’nin devreye girmesi yararlı olacaktır.”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more