’25 Aralık’a itiraz

Kütahya Milletvekili İdris Bal, "25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet" soruşturmasına verilen takipsizlik kararına itiraz etti.

’25 Aralık’a itiraz

Demokratik Gelişim Partisi (DGP) Genel Başkanı Kütahya Milletvekili İdris Bal, “25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet” soruşturmasında 96 kişi hakkında 1 Eylül tarihinde verilen takipsizlik kararının kaldırılmasını istedi.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na partililerle gelen İdris Bal, adliye önünde takipsizlik kararının hukuksuz olduğunu öne sürerek basın açıklaması yaptı. İdris Bal, “Biz bunun yanlışların örtülmesi noktasında çok büyük bir hukuk hatası olduğunu düşünüyoruz. 25 Aralık operasyonu savcının kararına rağmen polis tarafından uygulanmadı. Bu Anayasal bir suçtur. Savcının talimatını polis uygulamak mecburiyetindedir. Ama uygulanmamıştır. Bu Cumhuriyet tarihinde en açık hukuksuzluklardan birisidir. İktidar, doğru ortaya çıksın çürükler ayıklansın, şeffaflık, yargı bağımsızlığı demek yerine bu olayların üstünü örtebilmek için adli kolluk yönetmeliğini değiştirmiştir. Daha sonra İstiklal mahkemelerinin modern versiyonu olan Sulh Ceza Hakimliklerini kurmuştur. Demokratik ilkelerle açıklanamayacak maalesef bir karar verilmiştir. Buna itiraz etmek için geldik” dedi.

“17 ARALIK’A DA İTİRAZ EDECEĞİZ”

Bal , “Demokratik Gelişim partisi olarak varlık sebebimiz yanlışlıklara, hukuksuzluklara dur demek içindir. İftira terörüne, yargıya baskıya dur demektir. Medyaya baskıya ve devletimizin genleriyle oynanmasına dur demek içindir. 17 Aralık ve Selam- Tevhid soruşturmalarına verilen takipsizlik kararlarına da itiraz edeceğiz” diye konuştu.

GEZİ DAVASINDA YARGILANAN DOKTORLARA DESTEK

Bal açıklamasında Gezi Parkı olaylarında Dolmabahçe Bezm-i Alem Valide Sultan Camii ve Beşiktaş Meydanında yaşanan olaylara ilişkin görülen davada yargılanan iki doktora da destek verdi. İdris Bal, “Gezi olayları sırasında insanlar ölmesin diye müdahale eden doktorlarımız şu anda yargılanıyor. Bu doktorlarımıza ödül vermek gerekirken nasıl yargılarsınız. Biz doktor arkadaşlarımızı da destekliyoruz” dedi. Açıklamanın ardından Bal ve beraberindeki partililer itiraz dilekçesini İstanbul Sulh Ceza Hakimliği’ne verilmek üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sundu. Dilekçede, takipsizlik kararının kaldırılarak şüpheliler hakkında kamu davası açılması talep edildi.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...