3 aramada çıkan fişekler 3 kumpasta kullanılmış!

Gölbaşı, Zir, Poyrazköy... Kumpas mağduruHanefi Avcı, Ergenekon ile birleştirilen bu üçdavayla ilgili bu bilgiyi verdi.

3 aramada çıkan fişekler 3 kumpasta kullanılmış!

Saygı ÖZTÜRK / SÖZCÜ 

Avcı, “Cephane suçlanan isimlere iftira için yerleştirildi” dedi

ERGENEKON, Poyrazköy gibi soruşturmaların devam ettiği 2007-2011 arasında, kimi yerlerde krokiler bulunuyor, işaretli yerlerde yapılan kazılarda mühimmat bulunduğu gerekçesiyle çoğu insan tutuklanıyordu. Devrimci Karargah soruşturmasında tutuklanan, tutuklanmasına neden olan yazdığı kitapla emniyet ve yargı içerisindeki cemaatçi yapıyı ortaya çıkaran Emniyet eski Müdürü Hanefi Avcı, “Gölbaşı, Zir Vadisi, Poyrazköy davalarında cephaneler, soruşturmayı yürütenlerle bağlantılı kişiler tarafından konuldu. Bu cephaneler aslında bütün olarak aynı malzemedir. Üç ayrı kazıda da aynı malzeme bulundu. Cephaneler, iftira amaçlı olarak gömüldü” diye konuştu.

AYNI ODADAYDI

Ankara-Zir Vadisi'nde bulunan mühimmatla ilgili tutuklanan Yarbay Mustafa Dönmez'le cezaevinde aynı odada kalan Hanefi Avcı, SÖZCÜ'ye şunları anlattı: “Bulunduğu belirtilen sis kutuları, üç ayrı tarihte ve üç ayrı yerde, üç ayrı kişiyle ilgili yapılan kazılarda bulunması tüm bu davaların temelinin suni olduğu ve soruşturmayı yapanlarca kurgulandığı manasına gelir. Bulunan malzemelerde 3-4 ayrı silahın mermisi vardır ancak bu mermileri kullanacak tek bir silah yoktur. Bulunan malzemeler arasındaki ‘sis kutuları' kimin, nerede ne işine yarayacaktır? Bir gösteri kutusu, insanların işaretleşmesinden başka ne işe yarayacaktır?”


O KUTUYU NE YAPSIN?

“Böylesi mantıksız bir gömü olsa bile üç ayrı yerde birbirini tanımaz üç ayrı kişinin aynı şekilde gömü yapması makul olur mu? Gölbaşı'nda İbrahim Şahin'de, Zir Vadisi'nde Yarbay Mustafa Dönmez'de, Poyrazköy'de SAT'larda, aynı sis kutusu olması, üçünde de kroki bulunması nasıl açıklanabilir? Polise ait gaz kutusunu bir asker nereden bulabilir? Bunlar, bulunduğu yerin uzaktan görülmesini sağlayan renkli sis çıkaran işaret malzemesidir ve hiçbir canlıya zararı yoktur. Ancak bunlar kamuoyuna ‘vahim cephane' olarak gösterildi. Bunları bulundurmak suç bile değil.”


MÜHİMMATTAKİ GAZETELER

“Gömülerin şekli, muhafaza biçimi, bir asker, silah vs işlerde anlayan insanların gömüsüne de benzemiyor. Bulunanlar, gazetelere, kâğıtlara sarılmış, yemek saklama kabına, yumurta kolilerine konulmuş. Mühimmatların sarılı olduğu gazetelerin üzerindeki tarihte isnat edilen kişinin cezaevinde tutuklu olması, birden bire arka arkaya gömü ihbarları olması, sonra arkasının kesilmesi ne anlama geliyor?”

KUMPASÇILAR BULUNACAKTIR

“500 sanıklı Ergenekon örgütü davasında; kişilerin el mahsulü örgüt, örgütsel faaliyeti gösteren doküman, bir tane kişilerin kabul etmiş olduğu yazılı belge yoktur. Bir tane, ‘bu örgütün üyesiyim' diyen veya örgüt adına bir şey yaptığını, örgüt adına görev aldığını, başka bir kişiyi örgüt mensubu olarak tanıdığını beyan eden bir kişi bulunmuyor. Bu dava, kumpasçılar ortaya çıkarılana kadar bitmez.”

DÜNYADA BÖYLE ÖRGÜT YOK Kİ

Dünya üzerinde bir örgüt olup da o örgütü hiç savunmayan mensupları şimdiye kadar görülmemiştir. Herhangi bir siyasi örgüt, açıkça propagandasını yapmak, ideolojisini savunmak ve onu hayata geçirmek için kurulur ve öyle olduğu için ayakta kalır ancak mahkemede, kimse örgütünü savunmadı. Savcılık, kendisinin yarattığı örgütün amaçlarını açıklarken, ‘hükümeti yıkmaya teşebbüs, huzuru bozmak' şeklinde yazdı.”

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...