Sözcü Plus Giriş

Ayla ÖZDEMİR– MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB), özel okul teşvik başvurusunu kaçıranlar için ikinci bir fırsat sundu. Devlet, bu yıl özel okula ilk kez yazılan çocuklara, 3500 liraya kadar özel okul desteği veriyor. Para, öğrencilerin kayıt olduğu okula 3 taksitte ödenecek.

İlk etapta 100 başvuruya ulaşamayan bakanlık, velilere bir şans daha verdi. 8 Eylül'de başlayan ikinci başvuru dönemi 18 Eylül'de bitecek. Başvurular öğrencinin kayıt olduğu okulda e-okul sisteminden yapılacak. Sonuçlar ise 19 Eylül'de belli olacak. Özel okul teşviği alan öğrencilerin tercih işlemleri yine e-okul üzerinden 20-23 Eylül 2014 tarihleri arasında yapılacak. Tercih sonuçları 24 Eylül'de açıklanacak. Kayıtlar 25-30 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

Okuyanlara yok
Teşvik programı kapsamında başvurusu kabul edilen öğrencinin velisine eğer öğrenci okul öncesi eğitim kurumuna kayıt olacaksa 2500 TL, ilkokula kaydolacaksa 3000 TL, ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptıracaksa 3500 TL ödeme yapılacak. Bir velinin teşvik alabilmesi için çocuğunu ilk kez özel okula kaydettirmesi gerekiyor. Hali hazırda özel okullarda okuyan öğrenciler teşvikten yararlanamıyor. Teşvik verilecek öğrencilerin tespitinde; öğrencinin başarı durumu, ailesinin aylık geliri, öğrenim gören kardeş sayısı gibi faktörler belirleyici olacak.