Abdullah Gül ifade verdi

Abdullah Gül, 'Kayıp Trilyon Davası'nda kendi isteğiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek ifade verdi.

Abdullah Gül ifade verdi

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Refah Partisi dönemine ait kamuoyunda ‘kayıp trilyon davası’ olarak bilinen dava kapsamında dün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade verdiği açıklandı.

Abdullah Gül’ün resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, “11. Cumhurbaşkanı Gül, görev süresinin bitmesini takiben Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı dokunulmazlıkları nedeniyle işlem görmeyen hakkındaki davanın sonuçlandırılması için gerekli muamelenin yapılmasını istemişti. Başsavcılığın ilgili dosyayı tekemmül ettirmek maksadıyla hukuki usuller çerçevesinde ifadeye davet etmesi neticesinde Gül, dün savcılığa giderek ifadesini vermiştir.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, ” ‘Hukuk devleti budur, kimse imtiyazlı değildir, herkes gider ifade verir, suç var mı, yok mu diye karar verme yetkisi yargıya aittir.’ ifadelerini kullanan Gül, ‘olay tarihi itibariyle Refah Partisi’nin Dış İlişkiler’den sorumlu Genel Başkanı Yardımcısı sıfatını taşıdığını, esasen parasal hiçbir konuda hak, yetki ve sorumluluğu bulunmadığını; bununla birlikte davada adı geçen herkesin ifadesinin alınmış olması ve hukuka duyduğu saygı çerçevesinde ifade vermeye geldiğini.’ kaydetmiştir.

‘Kayıp trilyon’ davasına bakan Ağır Ceza Mahkemesi'nin, kendisi gibi ilgisiz bütün parti yetkilileri hakkında ve özellikle de Refah Partisi'nin bu konularla ilgili Genel Muhasibi hakkında bile beraat kararı verdiğini hatırlatan Gül, ‘hukukun tüm koşullarıyla eksiksiz ve kusursuz olarak işlemesi, hiçbir konuda en küçük bir kuşkunun hiçbir taraf için kalmaması maksadıyla bizzat ifade verdiğini” belirterek, bu işlemin tamamlanmasından ötürü duyduğu memnuniyeti ifade etmiştir.’ ” denildi.

CHA

Abdullah Gül'den geri dönüş sinyaliAbdullah Gül’den geri dönüş sinyali

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...