Reklamsız Sözcü

AKP kendi silahıyla vuruldu

2005’te kaldırdıkları yasa 9 yıl sonra kâbusları oldu

android-time 06:52
AKP kendi silahıyla vuruldu
2005’te kaldırdıkları yasa 9 yıl sonra kâbusları oldu

Saygı ÖZTÜRK / SÖZCÜ

Dinlemelerin ortaya dökülmesi, özel hayatı ilgilendiren bölümlerinin iddianameye konulması daha önce 2 yıldan başlamak üzere hakim, savcı ve kolluk görevlileri için hapis cezası öngörülürken, AKP bunları kaldırdı, ses kayıtları ve görüntüler ortaya saçıldı.

Tantan: Ya planlı, ya da cehaletlerinden

Sadettin Tantan'ın İçişleri Bakanlığı'nda getirilen bu cezaları, AKP kaldırdı. Tantan, bu durumu SÖZCÜ'ye şöyle değerlendirdi: Bunlar ya planlı bir biçimde ya da cehaletlerinden bu cezaları kaldırdılar. Güvenlik sisteminin alt yapısını çökerttiler.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la oğlu Bilal Erdoğıan arasında yapıldığı öne sürülen “Tüm paraları sıfırla” konuşmasıyla ilgili olarak konunun uzmanları, “Bu konuşmalar baba-oğul arasında çok doğal konuşmalar. Yani, montaj olması, frekansla elde edilmesi söz konusu değil” dediler. Uzmanlar,. Bilal Erdoğan'ın da kriptolu telefon kullanıyorsa, bunun yasal olmadığını söylediler.

Kriptolu telefonların Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun onayı olmadan kullanılamayacağını, hangi kamu görevlilerinin bunu kullanacağının da belli olduğunu kaydeden yetkililer, “Örneğin, Başbakanın oğlu kriptolu telefon kullanamaz” dediler.

Tantan: Milli irade yeni mi aklınıza geldi

Telefonların dinlenmesi, bu dinlemelerden elde edilen ses kayıtlarının soruşturma dosyasının dışına çıkması ve amaç dışı kullanılması halinde bu durumdan hakim, savcı, kolluk görevlileri sorumlu tutuluyor ve haklarında 2 yıldan başlamak üzere hapis cezası öngörülüyordu. 4422 Sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu'nda yer alan bu cezalar, yasadan çıkarıldı ve yeni Ceza Mahakemeleri Kanunu'na alınmadı.

İçişleri eski Bakanı ve Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada, “Bunu ya cehaletlerinden ya da planlı olarak CMK'ya almadılar. O zaman ortaya çıkmayan ses kayıtları şimdi ortalıkta dolaşıyor” dedi. Tantan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Oğluyla para konuşmaları ortaya dökülmeden önce başbakan, konuşmaların çıkacağını söylüyor ve bunun milli iradeye darbe olduğunu belirtiyor. Milli irade yeni mi aklına geldi. ‘Ne mutlu Türk'üm diyeni' yi kaldırıyorsunuz, T.C'yi kaldırıyorsunuz, Türkiye'yi 40 parçaya ayırıyorsunuz , kurumları karşı karşıya getiriyorsunuz, toplumu birbirine düşman ediyorsunuz. Bunlar hep AKP eliyle yapılıyor.”

Polisin, telefon dinleme – fotoğraflama dışında delil toplama ve araştırma yetkisi varkten, bunu AKP kaldırdı. Bu kaldırıldığı için şüpheli gözaltına alındıktan sonra deliller toplanıyor.

Daha önce projeli çalışma içinde hakim, savcı, kolluk görevlileri, müfettişler vardı. Hepsi süreci bire bir takip ediyorlardı. Belge sızmıyordu. AKP, güvenlik alt yapısını boşalttı. Polis hukuku ile CMK arasında uygulamadan kaynaklanan sıkıntılar var. Yetki kullanımında da belirsizlikler var. Bunların tanım ve tariflerin yeniden yapılması gerekiyor.”“Baba-oğul” konuşması Tantan, Başbakan ve oğlunun telefon konuşmasının, tereddüde yer bırakmayacak bir biçimde “baba-oğul konuşması” olduğu konusunda uzmanların da görüşlerinin bulunduğunu hatırlattı.

Bir uzman da, “çok doğal konuşmalar. Burada montaj iddiası boş” değerlendirmesinde bulundu. Tantan, Başbakan ve bakanların para konuşmalarını şöyle yorumladı:

“AKP'nin tercihi kara para, kayıt dışı ekonomi, yolsuzluk, kumar, fuhuş, terör ekonomisidir. İşte bu tercihten cemaatler de, KCK'da faydalandı, büyüyüp dev oldular. Kara ve Para ve Terörün Finansmanı ile Mücadele, uluslar arası camianın çabasıyla ancak 12 yıl sonra zor bela yasalaştı. Onun için ben AKP'ye kızmıyorum. Onlar, başından beri aynı politikayı uyguluyorlar.”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 12:3027.02.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more