Sözcü Plus Giriş

Cengiz ALDEMİR/Sozcu.com.tr

Meclis kulislerinde AKP yönetiminin son günlerde CHP, MHP, BDP değil de 20 haziranda kurulacak olan “Merkez Parti ” üzerinde durduğu konuşuluyor.

Kurulacak olan Merkez Parti’nin geçmişi, Milletin Sesi Hareketi'nin 2011 yılının ortalarında partileşme çalışmaları ile başladı. Partinin kuruluş çalışmalarının öncülüğünü, hukukçu Prof. Dr. Abdurrahim Karslı yapıyor.

İstanbul Üniversitesi İcra İflas Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı olan Prof. Dr. Abdurrahim Karslı, partiye dönüşme yolundaki hareketin temsilcileriyle 81 ilde çalışmaları yürütüyor.

Haziran 2014'te partileşme hedefi bulunan hareketin, sağ ve sol kesimden önemli isimleri bir araya getireceği belirtiliyor. Prof. Karslı, Milletin Sesi Hareketi'ni, “Her zaman hizmeti ve doğruluğu şiar edinmiş, lider sultası olmayan, dil. din, ırk, mezhep ayrımı yapmayan” bir yapıda olacağını dile getiriyor.

PARTİDE ESKİ, YENİ SİYASETÇİ VE İŞADAMI VAR

Mevcut siyasi partilerin, böyle kucaklayıcı olmaktan çok öte düştüğünü belirten Abdurrahim Karslı, oluşumda eski ve yeni siyasetçilerin, iş adamlarının bulunduğunu ifade ediyor. Karslı, hareketin içinde yer alacakları tanımlarken, “Kirlenmemiş, siyaset batağına batmamış, hizmet aşkı ile yanan hem solcu, hem sağcı insanlarımız var. Ama daha çok siyasi hayata yeni atılan insanlarla yola çıktık. Her kesimden insanımızı bağrımıza basmak istiyoruz. Siyasete girmiş fakat o laçka düzene uymak istemeyen herkesi bizim kadrolarımızda görebilirsiniz.” diyor.

MERKEZ PARTİ İSMİNDEN RAHATSIZ

Yeni kurulacak olan Merkez Parti’de AKP’den ayrılan milletvekillerinin, il ve ilçe başkanlarının yanı sıra ayrılacak olan milletvekillerinin de olacağı meclis kulislerini hareketlendirdi.

Kulislerde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de ilgi alanında olduğu, Merkez Parti için Bakan Ali Babacan’ın parti kuruluş çalışmalarını yürüten Abdurrahim Karslı’ ile görüştüğünü, Merkez Parti ismini almaması tavsiyesinde bulunduğu söyleniyor.

BAŞBAKAN RAHATSIZ

İddiaya göre Başbakan Erdoğan’ın yeni kurulacak olan parti çalışmalarından rahatsız olduğunu, o nedenle eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ı, Abdullah Gül ve Ali Babacan ın önünü kesmek için görevlendirdiği de konuşulanlar arasında yer alıyor.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more