Ali İsmail Korkmaz davasında beraat talebi!

Ali İsmail Korkmaz davasının 5. duruşmasında Savcı polis memurları Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin'in beraatlerini istedi, polisler şok bir savunma yaptı.

Ali İsmail Korkmaz davasında beraat talebi!

Kayseri 3' ncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Ali İsmail Korkmaz davasının bugünkü duruşmasında mütalaa veren savcı, tutuksuz yargılanan sanık polis memurlarından Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin' in beraatlerini istedi.

KAN DONDURAN SAVUNMA: DARBEYİ ÖNLEDİM!

Üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın, aralarında polislerin de bulunduğu kişiler tarafından dövülerek öldürülmesiyle ilgili davada savcı mütalaasını açıkladı. Savcı, Ali İsmail Korkmaz’ın göğsüne ve başına gelecek şekilde 3 tekme attığını belirterek, sanık polis Mevlüt Saldoğan hakkında “kasten adam öldürmek” suçlamasıyla müebbet hapis cezası istedi, 2 polis Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin için de delil yetersizliğinden beraat talep etti. Sanık polis Saldoğan, ”Bu ülkenin cumhurbaşkanı, başbakanı ‘Gezi Parkı bir darbedir’ diyor. Eğer bu darbeyse ben darbenin bastırılmasında görev aldım. Beraatimi talep ediyorum” savunmasını yaptı.

3 Haziran 2013'te Eskişehir'deki Gezi eylemleri sırasında Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü 1. sınıf öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın polis ve sivil vatandaşlarca dövülmesi sonucu öldüğü iddiasıyla açılan davanın 5. duruşması bugün yapılıyor. Savcı, tutuklu ve tutuksuz yargılanan sanıklarla ilgili mütalaasını okudu ve sanık polis memurlarından Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin' in beraatlerini istedi.

Ali İsmail Korkmaz davası için önemli kanıtAli İsmail Korkmaz davası için önemli kanıt

KORKMAZ AİLESİ MAHKEMEYE OLAY YERİ MAKETİNİ GETİRDİ

Korkmaz ailesi avukatları duruşma öncesi salona, Ali İsmail Korkmaz'ın saldırıya uğradığı cadde, sokak ve binaları gösteren bir maket getirdi. Bir masa üzerine yerleştirilen maket, mahkeme heyetinin görebileceği şekilde salona konuldu. Savcı mütalaasında, Ali İsmail Korkmaz'ın Eskişehir'deki Gezi Parkı eylemlerine katıldığını ve eylemlerde yaralanarak, daha sonra yaşamını yitirdiğinin belirlendiğini söyledi. Tutuksuz yargılanan polis memurları Hüseyin Engin ve Şaban Gökpınar'ın beraatlerine karar verilmesini isteyen savcı, mütaalasında şu görüşlere yer verdi;

SAVCININ MÜTALASINDA ASIL ZANLI MEVLÜT SALDOĞAN DEDİ

“Eskişehir ilinde düzenlenen eylemlerde Ali İsmail Korkmaz'ın katıldığı Yunus Emre caddesindeki eylemlerde müdahaleden kaçarak, Kurtuluş mahallesi Sanayi sokaka girdiği, İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever, Ebubekir Harlar'ın, korkmaz ı beklediği, Ebubekir Harlar'ın tekme attığı, İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever'in çelme taktığı, ekmek fırını önünde yaraladığı, Mevlüt Saldoğan'ın, yerde yatan Ali İsmail Korkmaz'a vurduğu, Yalçın Akbulut'un da orada bulunduğu, Ali İsmail Korkmaz'ın küfür ettiği, sanıklardan Mevlüt Saldoğan'ın Ali İsmail Korkmaz'ın göğüs ve baş kısmına tekme attığı belirlendi. Ali İsmail Korkmaz'ın arkadaşlarıyla birlikte hastaneye tedavi amacıyla gittiği ve burada genel durumunun iyi olduğu, eşya taşırken düştüğünü söylediği, daha sonra beyin tomografisinin çekilmesi amacıyla Yunus Emre Devlet Hastanesi'ne ambulansla sevk edildiği, yapılan muayenesinde çeşitli yerlerinde kırıklar olduğu, Ortopedi Polikliniği'nde tedavisinin devam edeceğinin söylendiği, ardından Ali İsmail Korkmaz'ın Odunpazarı Polis Merkezi Amirliği'nde verdiği ifadede eski Tren Garı'nda 5-6 kişinin kendisinin sopayla dövdüklerini söylediği, kendisine kimin neden vurduğunu bilmediği ve şikayetçi olduğunu söylediği, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılan kontrollerinde beyin kanaması geçirdiği, daha önce kalp ameliyatı geçirdiği ve buna bağlı olarak kullandığı ilaçların kan dolaşımını hızlandırdığı, kafa travmasına bağlı beyin kanaması, kalp rahatsızlığı nedeniyle kullandığı ilaçlarla aldığı kafa travmasıyla beyin kanaması ilişkili olabileceği, Ali İsmail Korkmaz'ın dövülmesiyle, ölümünün illiyet bağı bulunduğu, kullandığı ilaçların beyin kanamasını hızlandırdığı belirlendi. Mevlüt Saldoğan'ın yaralamaya yönelik saldırı, ardından Ali İsmail Korkmaz'ın küfretmesi üzerine Mevlüt Saldoğan'ın başına 3 kez vurduğu ve yaralamaya yönelik saldırının kastının aştığı ve adam öldürmeye sebep olduğu anlaşılmakla, sanıklardan Mevlüt Saldoğan'ın Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 81/1 53/1 kasten adam öldürmek suçundan cezalandırmasına, İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever ve Ebubekir Harlar'ın TCK'nın 86/1, 87/4 ayrı ayrı eylemlerinin başta öldürmeye yönelik olmadığı ve nitelikli yaralamadan cezalandırılmaları, Yalçın Akbulut'un 86/3d maddesi 87/4 kasten yaralama suçundan, Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin'in ise kasten adam öldürmeye iştirak suçundan dava açılmış ise de Ali İsmail'in kaçtığı ve bu nedenle her türlü kuşkudan uzak kesin ve inandırıcı deliller olması nedeniyle ayrı ayrı beraatlerine karar verilmesi mütalaa olunur.”

Savcı mütalaasının ardından söz verilen baba Şahap Korkmaz, “Ali İsmail, yanan ateşten kaçmaya çalışırken, yaralayıcı bir şey bulunmazken, eve kaçmaya çalışırken, bu şekilde vahşice saldırmaları hangi hakka, insanlığa sığar. Her şey öldürmek için birer sebep olmuştur. Hepsi de onu öldürmek için müdahale etmiştir. Zarar vermeyen bir kişiyi sıkıştırıp, kaldırımın üstünde vurdular. Biz çocuğumuza bakamadık. Vücudu morluk içindeydi. Ali İsmail'in ağzından bozuk kelime çıkmışsa da çocuğumun canının yandığındandır. Onlara, katil dememek için sebep yok ve gerçek birer katildir. Adaletin adilce işlemesini istiyoruz” dedi. Anne Emel Korkmaz ise, “18 ay önce oğlumu yitirdim 5 seferdir bu katillerle yüzyüze geliyorum. Katillerden biri psikolojik sorun yaşıyorum dedi. Oğlumu katlettiği için psikolojik sorunlar yaşıyor. Ben dimdik ayaktayım ve çocuğumla gurur duyuyorum. Siz katil damgasıyla hayatta kalacaksınız. Ben çocuğumdan mahrum kaldım. Çocuğumu ayağa kalkacak umuduyla bekledim. Sadece dua ettim. Bu katiller idam da edilse Aliş'im bize geri gelmeyecek. En ağır şekilde yargılanmalarını istiyorum. Çocuğum cennette şuan ama onlar ömür boyu cehennem azabıyla yaşayacak” diye konuştu. Ağabey Gürkan Korkmaz ise Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin'in beraat etmelerinin doğru olmayacağını savunarak şöyle dedi; “Sokakta amir sıfatıyla yakalama emrini veren polislere beraat istenmesi CMK' ya aykırıdır. Savcı beyin gözünden kaçmış olabilir. Son 3 tekmeyi atan kişi için kasten adam öldürme dışında diğer sanıklar korunuyor”

DAVAYI ADLİYE DIŞINDA 200 KİŞİ İZLEDİ

Davayı yakınları duruşma salonunda izlerken, farklı şehirlerden gelen yaklaşık 200 kişilik grup ise adliye dışında davayı izledi. Grup yer yer polis aleyhine sloganlar attı.

Grup burada Ali İsmail Korkmaz ile ilgili pankartlar açtı. Geçen duruşmada arama noktasında yaşanan arbede ise polisin arama yapmamasıyla bu kez yaşanmadı.

ADLİYE ÖNÜNE TOMA VE ÇEVİKKUVVET

Güvenlik gerekçesiyle Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ne alınan dava nedeniyle adliye önünde geniş güvenlik tedbirleri alındı.

Adliye Sarayı çevresi polis bariyerleriyle çevrildi. Davaya destek için Kayseri'ye gelen grup adliyeye karşıdan gören Erkilet Bulvarı üzerinde bekletiliyor. Ayrıca adliyeye çıkan bütün yollar da yaya ve araç trafiğine kapatıldı. Davayı salondan takip edecekler ise polis kontrolünden sonra içeri alındı. Güvenlik tedbirleri kapsamında, adliye yakınlarında Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA), itfaiye, çok sayıda çevik kuvvet ekibi hazır bekletiliyor.

DAVAYI TAKİP EDENLER

Ali İsmail Korkmaz davasının 5. duruşmasını, Korkmaz'ın annesi Emel ve babası Şahap Korkmaz, abisi Av. Gürkan Korkmaz, CHP milletvekilleri Durdu Özbolat (Kahramanmaraş), Musa Çam (İzmir), Süheyl Batum(Eskişehir) ve çok sayıda vatandaş takip etmek için salondaki yerini aldı.

DAVADA 4'Ü POLİS 8 SANIK YARGILANIYOR

Ali İsmail Korkmaz (19), Eskişehir'de düzenlenen Gezi Parkı eylemleri sırasında polis ve sivil vatandaşlarca dövüldüğü iddiasıyla hastaneye kaldırılmış ve 38 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra hayatını kaybetmişti.

Korkmaz davasıyla ilgili polis memuru Mevlüt Saldoğan, fırıncı İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever ve fırın işçisi Ebubekir Harlar tutuklu; polis memurları Şaban Gökpınar, Hüseyin Engin ve Yalçın Akbulut ise tutuksuz olarak yargılanıyordu. Sanıklar, ‘kasıtlı olarak adam öldürme’ suçlamasıyla hakim karşısında.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...