Almanya’ya karikatür notası!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret içeren bir karikatürün Almanya'da ders kitabında yer alması üzerine, Dışişleri Bakanlığı harekete geçti.

Almanya’ya karikatür notası!

Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Almanya’da “Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” adlı gazetede Kasım 2011’de yayımlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Almanya’da yaşayan Türk toplumuna hakaret içeren karikatürün bir eyalette okutulan yardımcı ders kitaplarında yer verilmesi üzerine Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Büyükelçi Pohl’e söz konusu karikatürün Almanya’da yaşayan Türklerin uyum sorunları öne sürülerek bu kez Baden Württemberg Eyaleti’ndeki yerel yardımcı ders kitaplarında yer verilmesine Türkiye’nin tepkisini iletti. Koru, konuyu bugün başka bir vesileyle kendisini ziyaret eden Alman milletvekili heyetine de aktardı.

Almanlar çizgiyi aştıİşte o karikatür

Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Murat Esenli de yine bugün Ankara’da bulunan Almanya Dışişleri Bakanlığı Siyasi Direktörü Hans-Dieter Lucas nezdinde konuyu dile getirdi.

Görüşmelerde Türkiye’nin bu ve benzeri uygulamaların bir an evvel düzeltilmesini talep ettiği ve bu tür durumların tekrarlanmaması için Alman makamlarının gerekli hassasiyeti göstermesini beklediği vurgulandı.

“Irkçılığın ve yabancı düşmanlığının yansıması”

Büyükelçi’nin Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmasından önce Bakanlıktan yapılan açıklamada da, karikatürün ders kitaplarında yer alması “kabul edilemez” olarak nitelendirildi. Açıklamada, bu durumun, “Almanya’da artmakta olan ırkçılığın ve yabancı düşmanlığının bir yansıması” olduğu belirtilerek şu ifadeler kullanıldı.

“Özgürlük kisvesi altında gerçekleştirilen, kişilik haklarının ihlalinin yanısıra toplumsal nefret, yabancı düşmanlığı ve islamofobiyi körükleyen bu tür girişimlerin demokrasilerde yeri yoktur. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Almanya’da yaşayan vatandaşlarımıza hakaret içeren bir karikatüre bir ders kitabında yer verilmesini hiçbir şekilde mazur görmüyor ve şiddetle kınıyoruz.”  AA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...