Sözcü Plus Giriş

Artık türban resmen serbest

Öğrencilerin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmelikte yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

09:51 -
Artık türban resmen serbest

SÖZCÜ/ANKARA

Orta öğretimdeki öğrencilerin türbanla derse girmesinin önünü açan yönetmelik değişikliği yürürlüğe girdi. Yönetmelikte dikkat çeken bir diğer değişiklik ise çarşafla derslere girilmesini engellemek için eklenen “yüzü açık” ifadesi oldu. Öte yandan artık “dövme” ve “pirsing” gerekçesiyle öğrenciler okuldan atılabilecek.

Millî Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik” Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Bakanlar Kurulu kararı ile değişen ve ABD dönüşü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayladığı yönetmelikte ‘Başı açık' ifadesi “Yüzü açık” olarak değişti. Yönetmelikte, “Öğrenciler okullarda yüzü açık bulunur; siyasi sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz; saç boyama, vücuda dövme ve makyaj yapamaz, pirsing takamaz, bıyık ve sakal bırakamaz” denildi.

Yönetmeliğin yayınlanması ile birlikte okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokullarda türban serbestisi tartışması da son buldu ve bu okullar için “öğrenciler okul içinde baş açık bulunur” düzenlemesi getirildi.

Yönetmeliğe göre, 2012/3959 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmeliğin 3. maddesinin altıncı fıkrasının yürürlükten kaldırıldığı ve 4. maddesinin birinci fıkrasının (d) ve (c) bentlerinin şu şekilde değiştirildiği belirtildi:

“Okullarda yüzü açık bulunur; siyasi sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz; saç boyama, vücuda dövme ve makyaj yapamaz, pirsing takamaz, bıyık ve sakal bırakamaz.

Okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokullarda, okul içinde baş açık bulunur.”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 11:22 27.09.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more