AYM’den flaş açıklama

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada çalışan mensuplarla ilgili iddialara cevap verildi

AYM’den flaş açıklama

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı, Mahkemedeki görevi sona erdirilerek üniversitesindeki asli görevine iade edilen bir raportörün, Anayasa Mahkemesi mensupları hakkındaki açıklamalarının gerçekle ilgisi olmadığını bildirdi.

Haşim Kılıç'dan flaş açıklamaHaşim Kılıç’dan flaş açıklama

Başkanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bazı yazılı ve görsel medya organlarında, Anayasa Mahkemesi ve mensupları hakkında haksız ve temelsiz iddiaların yer aldığı belirtildi. Açıklamada, “Daha önce Mahkememizde görev almış ancak mesleki yetersizlik ve uyumsuzluk nedeniyle Mahkememizdeki görevi sona erdirilerek üniversitesindeki asli görevine iade edilen bir raportörün, Anayasa Mahkemesi mensupları hakkında hayali kurgu mahsulü, asılsız, mesnetsiz ve hezeyan niteliğindeki açıklamalarının gerçekle uzaktan ve yakından ilgisi yoktur” ifadesine yer verildi.

Törende bir tek o yoktuTörende bir tek o yoktu

Asılsız itham ve iddiaların mahkemeyi ve mensuplarını yıpratma amacına dönük olduğunun yapılan tertiplerden açıkça anlaşıldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

Ak Troller iş başında!Ak Troller iş başında!

“Çeşitli medya organlarının söz konusu raportörün asılsız iddialarını kullanarak mahkemeyi ve mensuplarını siyasi bir kavganın tarafı haline getirme çabalarının farkında olduğumuz bilinmelidir. Anayasa Mahkemesi, herhangi bir siyasi partinin, grubun, cemaatinin ya da başka güç odaklarının etkisi, telkini ya da yönlendirmesiyle hareket eden değil anayasa, evrensel hukuk ve temel hak ve özgürlüklere bağlı kalarak kararlarını veren bir kurumdur. Bu kurumsal duruşumuzu etkilemeye asla izin verilmeyecektir. Son zamanlarda mahkemeden çıkan kararların niteliğine bakılacak olursa, bazı medya organlarının yakıştırmaya çalıştığı iddialarla örtüşmediği vicdan sahibi herkesin ortak düşüncesidir.”