Babacan enerji zirvesinde konuştu!

Ekonomi Zirvesi'nde konuklar için verilen öğle yemeğinin ardından Ali Babacan Türkiye'nin ekonomik göstergeleriyle ilgili bir konuşma yaptı.

Babacan enerji zirvesinde konuştu!

Türkiye’nin çok önemli bir değişim sürecinden geçtiğini söyleyen Babacan, ” 2002 yılından bu yana değişimler oluyor. Reformlar yapıyoruz. Demokratik sistemimiz iyi hale getirmek, için uğraşıyor, haklar özgürlükler, eğitim ve hukuk anlamında yenileniyoruz” dedi .

Cansen: Babacan ekonomik kriz sinyali veriyorCansen: Babacan ekonomik kriz sinyali veriyor

 

17 ARALIK SORUSU
Ekonomik durum ne olursa olsun politik standartların bir ülke için çok önemli olduğunun altını çizen Babacan, ” Bir ülkenin değerlendirilmesinde demokrasinin kalitesine, hukukunun kalitesine bakmak gerekir.Biz sürekli olarak standartlarımızı yükseltmeye çaba gösteriyoruz” diye konuştu.

İki konu üzerinde çalıştıklarını bunlardan birinin eğitim , diğerinin de yargı olduğunu tekrarlayan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a soru cevap kısmında bu açıklaması hatırlatıldı. İngiliz bir katılımcı Babacan’a, ” 17 Aralık sürecinden sonra yaşananlar hukukta bir geri adım değil mi ” diye sordu. Aynı katılımcı Babacan’a eğitim alanında İmam Hatip Liseleri’nin çoğalmasının kaliteyi etkileyip etkileyemeyeceği şeklinde bir soru da yöneltti.

Bulut'tan Babacan'a Bank Asya yalanlamasıBulut’tan Babacan’a Bank Asya yalanlaması

 

SORULARI BİRİKTİRMİŞ
Soru soran kişiye adıyla hitap eden Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ” Bana uzun zamandır soru soramıyordu. Soruları biriktirmiş” diyerek espri yaptı. Türkiye’nin Aralık ayından bu yana yeni bir döneme girdiğini söyleyen Babacan, 17 Aralık operasyonunu gerçekleştirenlerin hukuk sistemi içinde koordineli bir şekilde hareket eden bir grup insan olduğunu söyledi.

BİR AĞDAN EMİR ALANLAR
Babacan, “Adil davranmayan bir grup insan, hukuk sistemi içindeki bazı hakimler ve savcılar, bir ağdan emir alacak olurlarsa, o zaman hukuk sistemine inanmak mümkün değil. Hukuk sistemimizi bu tip gruplardan arındırmak için çalışmalar başlattık. Hukuk sistemimizin bağımsız bir şekilde işlemesi için hareket geçtik. Bunu yaparken evrensel ilkeleri göze aldık ” diye konuştu. Babacan eğitimi konusunda da Avrupa Komisyonuyla yakın çalışmalar yürüttüklerini belirterek,” Zorunlu eğitim 12 yıla çıkarıldı. Bu önemli bir adım. Müfredatla ilgili değişiklik yapıldı. Öğretmenlerin daha iyi eğitim almasının sağlanması MEB tarafından yürütülüyor. Biz öğrencilerimizin karşısında opsiyonlar olmasına inanıyoruz. Biz neyin ideal oludunu biliyoruz”dedi. Babacan sözlerini, ” Bizim siyasi partimizin adı Ak parti. Ak, beyaz lekesiz demek. Bu bizim varoluş sebeplerimizden biri.Daha iyi eğitimle, daha iyi bir yargıyla, daha iyi bir güven ortamı sağlayabilirini” şeklinde tamamladı.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...