Reklamsız Sözcü

Bakan’dan silah istediler!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, IŞİD'den kaçan Suriyelilerin barındığı Suruç İlçesi'ni ziyaret etti.

android-time 20:17
Bakan’dan silah istediler!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, IŞİD'den kaçan Suriyelilerin barındığı Suruç İlçesi'ni ziyaret etti.

Suruç Kaymakamlığı ziyaret edip sığınmacılarla ilgili bilgi alan Bakan Çelik, sığınmacılarla görüştü. Suruç meydanındaki parkta Kobani’den gelen bir grup Suriyeli sohbet eden Bakan Çelik, sığınmacılardan çadır kente gitmelerini isteyerek, orada kendilerine daha iyi şartlarda bakılacağını söyledi. Gruptaki bazı Suriyeliler, kendilerine verilen yemekten memnun kalmadığını ifade edip silah yardımı yapılmasını istemesi üzerine Bakan Çelik şunları söyledi:

 

“Suriye'de yaşanan sıkıntıların son bulması için Türkiye Cumhuriyeti çalışmalarını yürütüyor. Bizde ayrı gayrı yok. Hepimiz kardeşiz. Sizlerin daha iyi şartlarda yaşaması için elimizden geleni yapıyoruz.”

 

ÇELİK: SINIRDAKİ ARAÇ VE HAYVANLAR TÜRKİYE’YE ALINACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sınır hattında incelemelerde bulundu, Suriyeli sığınmacılara ait araç ve hayvanların da Türkiye’ye alınacağını açıkladı.

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ve yerel yöneticilerle Suriyelilerin geçiş yaptığı sınır hattındaki Yumurtalık bölgesine gelen Bakan Çelik, burada Türkiye’ye geçmek için bekleyen Suriyeliler ile görüştü. Sınır telleri yanında Suriye tarafında bekleyenlerle Kürtçe bilen tercüman aracılığıyla konuşan Bakan Çelik, herkesin beklentisi olan araç ve hayvanların alımı konusunda görüşeceğini ifade etti.

 

Bakan Çelik, daha sonra telefonla Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Bu görüşme sonrası basın toplantısı düzenleyen Bakan Çelik, sınır hattında bekleyen araç ve hayvanların Türkiye’ye alınacağını belirterek şunları söyledi:

“Başbakanımız araç ve hayvanların alınması talimatını verdi. Bu doğrultuda şu anda Suruç’ta iki merkezde bu araçların park yeri belirlenecek. Yine hayvanların taşınması ve kesim yerleri konusu netleştirilecek. Tüm bu çalışmaların ardından tahminen pazartesi gününden itibaren Suriye tarafında kalan araç ve hayvanların alımını yapmış olacağız.”

 

Bakan Çelik, Suruç’un Tavşan Köyü yakınlarındaki bazı araçlara Suriye tarafından atılan havan topunun isabet ettiğini olayı Türkiye tarafından yapılmış gibi gösterilmesinin nankörlük olduğunu söyledi.

Yerel yöneticiler ise olayda bazı araçlarda hasar oluştuğunu patlama nedeniyle yaralanan kimsenin ise bulunmadığını kaydetti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 23:1827.09.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more