Bakanla görüşmek isteyen işçiye müdahale

Enerji Bakanı ile görüşmek isteyen işçileri polis engelledi!

Bakanla görüşmek isteyen işçiye müdahale

Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın katıldığı enerji ve ekonomi zirvesi sürerken, dışarıda gösteri yapan Enerji-Sen’li işçilerle, sivil polisler ve otel görevlileri arasında arbede yaşandı. Yaşanan gerginlik, Bakan Yıldız’ın işçilere Ankara’da 3 Aralık saat 15.00’te randevu vermesi ile bitti.

Sarıyer’deki The Grand Tarabya Otel’de ABD Enerji Bakanı Ernest Moniz, İklim ve Enerji’den Sorumlu AB Komisyonu üyesi Miguel Arias Canete’nin de katıldığı, 6’ıncı Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi saat 09.00’da başladı.

Bu sırada otelin önünde, ‘BEDAŞ’ ta Can Güvenliği İstedik, İşten Atıldık, İşten Atılan İşçiler Geri Alınsın” diye pankart açan Enerji-Sen’li işçiler, “BEDAŞ, Soma olmayacak”, “BEDAŞ, Ermenek olmayacak”, “İşimizi geri istiyoruz” diye slogan attı.

Enerji-Sen Başkanı Ali Duman,” Enerji Bakanı ile 2,5 aydır görüşme talebimize bir tane cevap gelmiyor. Şimdi bu talebi yeniden iletmek için buradayız. Şimdi hep beraber içeri giriyoruz ve Enerji Bakanı ile görüşüyoruz” dedi. Bu sırada otelin kapısını zorlayan işçiler ile sivil polisler ve otel görevlileri arasında arbede yaşandı. Yere düşenler oldu. Görevlilerin talebi içeriye iletme sözü vermeleriyle, işçiler binanın önünde beklemeye başladılar. Otel önünde çevik kuvvet polisleri önlem aldı.

RANDEVU VERİLDİ

Taleplerin, Bakan Yıldız’a iletilmesinden sonra işçilere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda 3 Aralık saat 15.00’e randevu verildi. DİSK Enerji-Sen Başkanı Ali Duman yaptığı açıklamada, “2.5 ay önce DİSK ile beraber Enerji Bakanlığından BEDAŞ sorununu görüşmek üzere bir randevu talebimiz oldu. Bu talebimize bir dönüş olmadı. Çalışan işçiler ölünce onların başına giden bakanların, onları sayarak gündem olan bakanları Enerji Bakanını, Çalışma Bakanını çalışırken iş güvenliği malzemesi isteyen işçilerin sesini duymaya davet ediyoruz. Burada işten atılan 26 arkadaşımızın yeniden işe alınmasını istiyoruz” dedi. Randevuyu alan BEDAŞ işçileri otel önünden ayrıldı.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...