Reklamsız Sözcü

‘Balıkesirli daha ne kadar arsenik içecek?’

CHP'li Havutçu Belediye Başkanı Uğur'un açıkladığı arsenikli suyun Balıkesirliler tarafından daha ne kadar içileceğini sordu.

android-time 18:13
‘Balıkesirli daha ne kadar arsenik içecek?’
CHP'li Havutçu Belediye Başkanı Uğur'un açıkladığı arsenikli suyun Balıkesirliler tarafından daha ne kadar içileceğini sordu.

CHP Milletvekili Namık Havutça, Balıkesir’in arsenikli suyunu Meclis gündemine taşıdı. Havutça, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, “Balıkesirliler arsenik, nitrit ve nitratlı suyu daha ne kadar zaman içecekler?” diye sordu.

Havutça, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Balıkesir Su Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) Genel Kurulu kasım ayı toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir’in kırsal kesiminde yer alan 60 mahallede vatandaşların arsenikli su içtiğini açıklaması üzerine konuyu TBMM gündemine taşıdı. Balıkesir kamuoyunda büyük endişeye yol açan Başkan Uğur’un açıklaması sebebiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın konuya bir an önce müdahale etmesi gerektiğini bildirdi.

CHP Milletvekili Havutça, soru önergesinde şu görüş ve sorulara yer verdi: “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Balıkesir Su Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) Genel Kurulu kasım ayı toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur Balıkesir’in kırsal kesiminde yer alan 60 mahallede vatandaşların arsenikli su içtiğini, pek çok mahallede de nitrit ve nitratlı su kullanıldığını açıklamıştır. Balıkesir kamuoyunda büyük endişeye yol açan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur’un açıklaması Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı’nın bir an önce konuya müdahale etmesi gereken bir konu olarak karşımızda durmaktadır. Bu bağlamda Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’un yaptığı açıklamadaki arsenik, nitrit ve nitrat gibi insan sağlığına zararlı maddelerin, vatandaşlarımızın içtiği ve kullandığı suda bulunması ile ilgili olarak ilgili bakanlıklarınız bilgi sahibi midir?

60 mahalledeki suların bu maddeleri içerdiği ne kadar zamandır bilinmektedir? İlgili bakanlıklar, ne zaman haberdar edilmiştir? Bakanlıklar hangi çalışmaları yaptı? Bu çalışmalar, ne zaman nasıl yapıldı? Her ilçe ve kırsal mahalleye arıtma tesisi yapmak istediğini söyleyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na, ilgili bakanlıklarınız hangi katkıda bulunacaktır? Köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerinde yaşayan Balıkesirliler arsenik, nitrit ve nitratlı suyu daha ne kadar zaman içeceklerdir? Hükümetiniz hangi önlemleri alacaktır?”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more