Balyoz davası yeniden görülüyor

Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök Balyoz Davası'nda tanık koltuğuna oturdu.

Balyoz davası yeniden görülüyor

Anayasa Mahkemesi’nin Balyoz Davası’yla ilgili verdiği “Hak ihlali” kararının ardından aralarında emekli Orgeneral Çetin Doğan, MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Oramiral Özden Örnek, emekli Orgeneral Bilgin Balanlı ve emekli Albay Dursun Çiçek’in de bulunduğu 236 tutuksuz sanığın yargılanmasına başlandı.

Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ile eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman, yeniden görülecek olan Balyoz davasının ilk duruşmasında tanık olarak dinlenilmeleri için duruşma salonuna geldi.

ÖZKÖK: “BEN DE BASINDAN ÖĞRENDİM”

Hilmi Özkök, ifadesinin alınması için mahkeme salonuna girdi. Özkök, mahkeme heyetinin kimlik tespitinin ardından avukat ve sanıkların sorularını yanıtladı.  “Ne darbe planında ne de senaryolara haberim yoktur. Bunları ben de basından duydum. Tatbikat planı uygulansın diye yazışma olmadı. Darbe planı yapıldığına dair bilgi almadım.”

Özkök’ün ifadesinin ardından Yalman tanık koltuğuna geldi. Yalman, “Darbe planına ilişkin hiçbir bilgiye sahip değilim. İddiaları basından duydum” şeklinde konuştu

204 SANIK KATILDI

Duruşmaya aralarında emekli Orgeneraller Çetin Doğan, Halil İbrahim Fırtına, emekli Oramiral Özden Örnek, emekli Korgeneral Engin Alan ve emekli Albay Dursun Çiçek’in de aralarında bulunduğu 204 tutuksuz sanık katıldı 32 sanık ise duruşmaya gelmedi. Sanıkların ardından avukatların yoklaması yapılıyor.

BALYOZ ŞEHİDİNİN EŞİ SANIK SANDALYESİNDE

Balyoz Davası tutuklularından 1 Mayıs tarihinde hayatını kaybeden Albay Murat Özenalp’in eşi Sema Özenalp de duruşmaya katıldı. Özenalp sanık sandalyesinde oturuyor.

Balyoz davasında 16 yıl hapis cezasına çarptırılan Özenalp, Mamak Askeri Cezaevinde 26 Nisan Cumartesi günü açık görüş sırasında beyin kanaması geçirmişti. Eşi ve çocuklarının gözleri önünde düşen Özenalp, GATA’ya kaldırılmış ve yoğun bakıma alınmıştı.

GS BAŞKANI YARSUVAT DA DURUŞMADA

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat da dava sanıklarından Tümgeneral Ahmet Yavuz’un avukatı olarak duruşma salonundaki yerini aldı.

YENİDEN YARGILAMA VE TAHLİYE KARARI VERİLMİŞTİ

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi Anayasa Mahkemesi’nin 18 Haziran 2014 tarihli “Hak ihlali” kararı doğrultusunda 236 hükümlünün infazlarının durdurularak tahliyelerine ve yeniden yargılanmalarına karar vermişti. Mahkeme ayrıca, eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ile eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’ın 10 Kasım’daki duruşmaya tanık olarak dinlenmesine karar vermişti.

YARGITAY’DAN BOZULAN DAVA 10 KASIM 2014 GÜNÜ

Öte yandan Balyoz Davası’nda aldıkları mahkumiyet kararları Yargıtay tarafından bozulan 88 sanığın yargılandığı davada, mahkeme ilk celse kararını vererek 25 sanığın beraatına, 62 sanığın ise dosyasını ayırarak yeniden yargılanmalarına hükmetmişti. Dosyası ayrılan 62 sanığın yargılandığı dava ise 10 Kasım 2014 tarihine ertelenmişti.

 

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...