Bartholomeos’tan Papa açıklaması!

Gösterime Fener Rum Patriği Bartholomeos da katıldı. Bartholomeos gösterim öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bartholomeos’tan Papa açıklaması!

Beyoğlu Rum Ortodoks Cemaati Vakfı, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda “Bu Dünya’dan Göçenler Yalnız Unutulduklarında Ölürler” adlı belgesel filmin İstanbul’daki ilk gösterimini gerçekleştirdi.

Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesco’nun Türkiye ziyareti ile ilgili açıklama yapan Bartholomeos, “Bu ziyaretten dolayı çok mutluyuz. Papa Hazretleri’nin benimle büyük bir dostluğu var. Tahta geçme dönemine katılmıştım. O zamandan beri çok iyi dost olduk. Geçen Mayıs ayında Kudüs’te buluştuk. Müşterek dua ettik. Dünya barışı için… Özellikle Ortadoğu barışı için ondan sonra beni Vatikan’a davet etti Haziran ayında. Şimdi de bu sene içinde üçüncü buluşmamız olacak. Kiliselerin birliği dünya barışı için dua ediyoruz. Müşterek gayret sarf ediyoruz. İnşallah çabalarımızın sonu müspet olur. Çünkü hepimizin buna ihtiyacı var. Böyle bir şahsiyetin memleketimize gelmesi hepimiz için bir sevinç, şeref vesilesidir” dedi.

Bir basın mensubunun, “Görüşmede özel bir konu ele alınacak mı?” sorusuna ise Bartholomeos şöyle yanıt verdi:

“Özel bir konu yok. Ben ona gittim. İadeyi ziyaret oluyor. İki kilisenin arasındaki birleşme çabaları 50-60 seneden beri süre geliyor. Bu bir süreçtir. Bu da bir katkı olacaktır. Şişli Rum mezarlığında bu güzel illeri yapan yönetim kuruluna hepimiz müteşekkiriz. Bu mezarların her bir tanesi sanat eseridir. Bunları kurtarmamız lazımdı. Yönetim kurulunun önceliğinde çok ilmi ve hassas işler yapıldı. Sanat kültür ve medeniyet açısından büyük bir katkı olmuş oldu. Ben bu filmi geçen Haziran ayında Yunanistan’da seyretmiştim. Çok duygulanmıştım.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...