Sözcü Plus Giriş

Başbakan Erdoğan ve dostlarına serbest!

Başbakan Erdoğan ve ailesinin tatiliyle gündeme gelen Urla' daSİT alanına çivi çakan köylüler ağır cezada yargılanıyor

13:10 -
Başbakan Erdoğan ve dostlarına serbest!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ailesinin bir süre tatil yapmasıyla gündeme gelen ve 1. derece sit alanında yıkım kararı bulunan Urla’daki kaçak villalarla ilgili tartışmalar devam ederken, bölgede binlerce mülk sahibinin mağdur durumda olduğu ortaya çıktı.

Urla, Seferihisar ve Çeşme ilçelerinde yaşayan yüzlerce köylü, 1. derece sit sebebiyle tadilat yapmak bir yana, evlerine çivi dahi çakamıyor. Bir tarafta sit arazilerine lüks villalar yapılırken sit mağduru köylüler, tapulu tarlalarına yulaf, enginar, bamya, zeytin ve mandalina ekip diktikleri için ağır ceza mahkemelerinde yargılanıyor. Köylüler, “Biz geçimimizi sağlamaya çalışırken ağır cezada yargılanıyoruz ama bazıları lüks villalar yapıyor. Onlar yargılanıyor mu?” diye sordu.

“TAPULU ARAZİME GİREMİYORUM”

Sit alanı olması sebebiyle mülk sahipleri, dedelerinden kalan tapulu arazilerine dahi giremiyor. Sit alanında tarlası bulunun Ahmet Gül, Urla İskele Mahallesi’nde denize 100 metre mesafedeki 11 bin 500 metrekarelik arazisine girmesinin bile yasak olduğunu belirtti. 1984 yılında 1. derece sit bölgesi olarak belirlenen arazisinde taş duvarların çıktığını ve tel örgülerle kapatıldığını anlatan Gül, aynı bölgedeki arazilerin metrekare rayiç bedellerinin bin ile bin 500 TL arasında değiştiğini, kendilerine kamulaştırma bedeli olarak 50 lira teklif edildiğini ifade etti.

Gül, “Buraya bamya eksek, senede 2 bin TL kazanırız. O zaman devlet kirasını versin. Biz buraya giremezken aynı yerden belediye su hattı geçiyor, elektrik direği dikiliyor. Yasalar, sırf bizim gibi kanunlara saygılı vatandaşlara mı?” dedi. 

“TADİLAT YAPTIM, 10 AY HAPİS ALDIM”

İskele Mahallesi Muhtarı Yaşar Yağcı da sit mağduru olduğunu belirtti. 15 bin 500 metrekarelik arazilerinde dededen kalma bağ kuleleri olduğunu anlatan Yağcı, genişletmek amacıyla tadilat yaptığı için ağır cezada yargılandığını söyledi.

Mahkemenin verdiği 10 ay hapis cezasının paraya çevrildiğini ifade eden Yağcı, “Urla’da hemen hemen her yer sit. Vatandaşlarımız büyük sıkıntı yaşıyor. Tek tapu içinde hem sit alanında kalan hem de sit alanı olmayacak özellikte araziler var fakat tapu tek olarak değerlendirilerek komple sit olmuş. Bu ayrım yapılmalı.” şeklinde konuştu. 
TARLASINI SÜRDÜ, YARGILANDI

Seferihisar’da da sit, köylülerin kâbusu olmuş. Sığacık Mahallesi’nde sit alanındaki tarlalarına mandalina, zeytin, bamya, enginar, yulaf gibi tarım ürünleri ekip diken 80 kişiden en az yarısı, ya ağır cezada yargılanıp ceza almış ya da halen davaları devam ediyor. Sit ihlâli iddiasıyla yargılanıp ceza alanlardan biri de M.Y. Geçimini çiftçilikle sağladığını söyleyen M.Y., tapulu arazisini ekim yapmak için sürmesi sebebiyle İzmir Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanarak hapis cezası aldığın anlattı. Bu olaydan iki yıl sonra şikayet üzerine, tapulu arazisine zeytin ağacı diktiği iddiasıyla yeniden ağır ceza mahkemesinde hakim karşısına çıktığını aktaran M.Y., “Zeytin ağaçlarının bulunduğu arazide keşif yapıldı. Bahçedeki ağaçların 15 yıldan daha yaşlı olduğu tespit edince ceza almaktan son anda kurtuldum.” dedi.

“TÜRKİYE’DE HERKESE AYNI İŞ OLMUYOR”

Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu, bölge insanının sit anlamında çok sıkıntı yaşadığına dikkat çekti. Sit kararlarının çok âfaki şekilde alındığını savunan Karaosmanoğlu, “Ankara’dan oturarak bunun kararlarının alınması yanlış. Hakikaten bölgenin hassas bir şekilde incelenip bu kararların ona göre alınması lazım.” ifadelerini kullandı.

İnsanların kendi arazisine ev yapamadığı, sahip çıkamadığını, satamadığını belirten Başkan Karaosmanoğlu, “Burası benimse bırak, bunun üzerinde tasarruf yapayım. Burada sit var ve bunun değerlendirilmesi lazımsa o zaman al benden, sen değerlendir. Ne alıyorsun, ne veriyorsun.” şeklinde konuştu.

“SİT KONUSUNDA ÇOK AĞIR YASAKLAR VAR”

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de sit bölgesi olan Sığacık’ta büyük mağduriyet olduğuna dikkat çekti. Soyer, doğanın korunmasının önemine değinirken sit konusunda bir yandan da akıl tutulması denebilecek düzenlemeler olduğunu söyledi.

Soyer, “Sit düzenlemeleri öylesine vahim yasaklar getiriyor ki tarlanızı, arsanızı hiçbir şekilde kullanamaz hale geliyorsunuz. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Çağdaş dünya, bu tür arkeolojik değerlerle günlük hayatın buluşabildiği yüzlerce örnekle dolu. Türkiye’de de bunun vakti geldi.” diye konuştu.

Urla’daki lüks villalar konusuna da değinen Başkan Soyer, Seferihisar’da sit konusunda çok ağır yasaklar uygulandığını hatırlatarak, “Akıl mantık almıyor. Burada bu kadar ağır yasaklar uygulanırken komşumuzda bunlar nasıl değişiyor bilmiyorum. İnanılır gibi değil.” dedi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more