Sözcü Plus Giriş
GALERİ Bedelli askerlik çıkacak mı? 19 Kasım 2014 14:11
1 Sık sık olduğu gibi 'bedelli askerlik' yine gündemin ön sıralarına yerleşti. Yaklaşık 1 milyon gencin gözü hükümetten gelecek haberde...
2 Yaklaşık 1 milyon gencin yanı sıra birçok bankada bedelli askerlik için hükümet kanadından gelecek habere kilitlenmiş durumda.
3 Konuyla ilgili son açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. Bedelli askerlik konusunda açıklama yapan Erdoğan “Şu anda da bunun artıları, eksileri var. Böyle bir dönemin içerisindeyiz.
4 Nedense birileri zaman zaman çıkıp bu işi kaşıyorlar. Bunlar doğru yaklaşım tarzı değil. Burada TSK’nin kanaatini bir kenara koymak da mümkün değil.
5 Bu kanaat, TSK’nın da ihtiyacını göz ardı ederek değil, onu değerlendirmeye alarak böyle bir karar verilir. Ondan sonra da hükümet kararını uygulamaya koyar.” dedi.
6 Peki olası bir bedelli askerlik uygulaması neleri kapsıyor? İşte yanıtları;
7 Düzenleme; kulislerde konuşulduğu gibi 20 bin lira üzerinden çıkarılırsa, bir gencin bu rakamın tamamı için kredi çekebilmesi için ayda en az net 1.600 lira kazanması gerekiyor.
8 Bedelli askerlikte yaş limitinin 25′e kadar indirileceği konuşuluyor. Konuyla ilgili yapılan anketlerde; bedelli askerlik bekleyen vatandaşların yüzde 64′ü, bu hizmetin 25 yaşından itibaren başlatılması gerektiğini düşünüyor.
9 Bedelli Askerlik Derneği’nin hesabına göre yaş 30 olursa 400 bin, 29 olursa 450 bin, 28 olursa 534 bin, 27 olursa 600 bin, 26 olursa 750 bin, 25 olursa ise 1 milyon kişi uygulamadan yararlanabilecek.
10 Söz konusu bedelli askerlik uygulamasını gençler kadar bankalar da dört gözle bekliyor. Öyle ki kabaca bir hesapla 1 milyon insanın bedelli askerlik yapmak istemesi, 20 milyarlık bir meblağın konuşulması anlamına geliyor.
11 Şimdi tüm gözler hükümet kanadından yapılacak açıklamada.
12
13