Bizim düşmanımız Yezidliktir!

Peygamberimizin sevgili torunu Hz. Hüseyin ve 72 kişinin şehit edildiği Kerbela olayı, Sivas’ta düzenlenen programla anıldı.

Bizim düşmanımız Yezidliktir!

Alevi Dedesi Süleyman Alan, “İmam Hüseyin nasıl nefsine karşı Hak’kın istediğini yaptıysa; biz de nefsimize karşı Hak’kın istediğini yaparak İmam Hüseyin'in tarafında olduğumuzu özümüzle, sözümüzle, tavır ve davranışlarımızla ispat etmek durumundayız.” dedi.

Almanya'da alevilik inançını tanıttlarAlmanya’da alevilik inançını tanıttlar

 

Peygamberimizin sevgili torunu Hz. Hüseyin ve 72 kişinin şehit edildiği Kerbela olayı, Sivas'ta düzenlenen programla anıldı. Alevi Dedesi Abdullah Atmaca'nın duasıyla başlayan iftar programında konuşan Alevi Dedesi Süleyman Alan, Kerbela ile ilgili olarak Ehl-i Beyt sevdalılarını Yezidlikle mücadeleye çağırdı.

İstanbul'dan program için gelen Sivaslı Alan, Ehli-Beyt’i sevenlerin ‘14 asır sonra Kerbela için ne yapabilirim'. ‘Kerbela'dan kalan miras ile ilgili benim üzerime düşen vazife nedir?' diye kendisine sorması gerektiğini belirterek, “Ehl-i Beyt, Resulullah muhiplerinin düşmanı Yezid midir? Yezidlik midir? Tabi ki Yezidliktir. Yezidlik, bize kini, kibiri, nefreti, kıskançlığı, gıybeti, yalanı, düşmanlığı bize emreden içimizdeki nefisten başkası değildir.” şeklinde konuştu.

Almanya Aleviyiği tanıyıp 'ortak değer' ilan ettiAlmanya Aleviyiği tanıyıp ‘ortak değer’ ilan etti

 

“HZ. HÜSEYİN GİBİ HAK’KIN YANINDA YER ALMALIYIZ”

Nefis temizliğinin önemine vurgu yapan Süleyman Alan, şöyle devam etti:
“Biz buna karşı Aşura ve Kerbela kıyamı başlatmadan her gün Aşura, her yer Kerbela olsa, Allah'ın her günü Muharrem yası tutulsa ne olur tutulmasa ne olur. Kendi içimizi temizlemedikten, bize kötülüğü emreden nefsimizle yaka paça olmadıktan sonra… İmam Hüseyin nasıl nefsine karşı Hak’kın istediğini yaptı, biz de nefsimize karşı Hak’kın istediğini yaparak İmam Hüseyin'in tarafında olduğumuzu 1300, 1400, 10 bin 400 sene sonra bu ikrarımızın arkasında durduğumuzu dilimizle, özümüzle, sözümüzle, tavır ve davranışlarımızla ispat etmek durumundayız.”

Kılıçdaroğlu, Alevi olduğunu söyleyemiyor!Kılıçdaroğlu, Alevi olduğunu söyleyemiyor!

 

Ufuk Alevi Bektaşi Derneği Başkanı Rıza Doğan da konuşmasında, Kerbela'nın bütün Müslümanların ortak acısı ve hüznü olduğuna vurgu yaparak, “Bize düşen Alevisi ve Sünnisiyle Kerbela'da yaşananlarda durduğumuz yeri belirlemek ve bir tercihte bulunmaktır. Bu tercihimiz acaba Kerbela'da kaybeden gururlu ve kibirli zalim Yezid mi yoksa cennet gençlerinin efendisi müjdesiyle müjdelenen Hz. Peygamberin öpüp kokladığı İmam Hüseyin mi?” diye sordu.

Programda okunan Kerbela ilahisi ile mersiyeler salonda bulunanlara duygu dolu anlar yaşattı. İftar programına Alevi Dedesi Abdullah Atmaca, Irmak Alevi Bektaşi Derneği Başkan Yardımcısı Ziya Demirel, Cem Vakfı Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri Mustafa Aslanali ve Muharrem Tozkoparan bile çok sayıda davetli katıldı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...