Sözcü Plus Giriş

Bozdağ’dan yargı açıklaması

Bozdağ, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki (AİHM) dava sıralamasında dördüncü sıraya gerilediğini söyledi.

06:38 -
Bozdağ’dan yargı açıklaması

ADALET Bakanı Bekir Bozdağ, yıl sonuna kadar 3 bin 500, 2015'te ise 5000 hakim ve savcı alımı yapılacağını belirterek, Yargıtay ile yerel mahkemelerde görev yapacak istinaf mahkemeleri için de yıl sonuna kadar 5000 personel alımı için sınav yapılacağını açıkladı. Bozdağ, muhalefete anayasanın yargı bölümünde ivedi anayasa değişikliği yapma çağrısını da tekrarladı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda dün saat 21.30'da başlayan Adalet Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay ve Türkiye Adalet Akademisi'nin 2015 bütçe görüşmeleri sırasında, yargıdaki memnuniyetin yüzde 52,8'e yükseldiğini belirtti. Bozdağ, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ndeki (AİHM) dava sıralamasında dördüncü sıraya gerilediğini söyledi. Bozdağ bütçe sunuşunda, Türkiye'nin yepyeni bir anayasaya acil ihtiyacı olduğunu belirterek, şu değerlendirmeleri yaptı:

GELİN ANAYASANIN YARGI BÖLÜMÜNÜ YENİDEN YAZALIM

“Yargıya güven ve adalet hizmetlerinden memnuniyet oranının artırılması için yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı ile yargının hesap verilebilirliği konularında Anayasa ve yasalarda yaptığımız kısmi değişikliklerin arzu edilen neticeleri tam olarak vermediği açıktır. Bu nedenle yargıyı siyaset üstü bir konu olarak birlikte ele almalı ve Anayasa'nın yargıya ilişkin maddelerini birlikte yeniden yazmalıyız. Buradan bütün siyasi partilerimizi, anayasanın yargıya ilişkin maddelerini uzlaşmayla değiştirmeye davet ediyorum.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more