Reklamsız Sözcü

Bülent Arınç’a suikastte tam 1500 gün oldu

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yönelik suikast iddiası bugün tam 1500 günü doldurdu.

android-time 07:46
Bülent Arınç’a suikastte tam 1500 gün oldu
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yönelik suikast iddiası bugün tam 1500 günü doldurdu.

Aradan geçen 4 yıl 40 güne rağmen ne takipsizlik kararı verildi, ne de dava açıldı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç 'a yönelik suikast iddiası bugün tam 1500 günü doldurdu. 19 Aralık 2009 günü soruşturma başlatıp, Genelkurmay'ın kozmik odasında 26 gün süreyle arama yapan savcılık, aradan geçen 4 yıl 40 güne rağmen ne takipsizlik kararı verdi, ne de dava açtı.

19 Aralık 2009 günü Arınç'ın Ankara'daki Çukurambar semtinde bulunan evi yakınlarında, ihbar üzerine bir albay ile bir binbaşı gözaltına alınmış, Arınç'ın evinin adresi ve krokisi olan bir kağıdı da yutmak istedikleri öne sürülmüştü.

Albay ve bir binbaşı ‘'Suikast planlamak, silahlı örgüt kurmak, halkı hükümete karşı isyana tahrik” suçlaması ve tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi. Ancak mahkeme delil yetersizliğinden dolayı Albay E.Y.B. ve Binbaşı İ.G'yi serbest bıraktı.

”POLİS KOYDU”
Albay E.Y.B. bilgi sızdırdığından şüphelenilen B.K adlı albayı izlediklerini belirterek, olay günü cebinden çıktığı öne sürülen ve Arınç'ın adresinin olduğu kâğıt için ise, “Üzerimde böyle bir not yoktu. Polisler bizi arabadan çıkarttığında kelepçeleyip üst araması yaptılar. Kağıdı polis cebime koydu'' demişti.

Binbaşı İ.G. de aynı kâğıt için, “Bizi araca koydular. Şoför polis araçtan inince, tutanak tutmak üzere getirilen kâğıtların altına baktığımda, E. albaydan çıktığı söylenen adresin bir A 5 kâğıdına yazılı olduğunu gördüm” demişti. Dönemin Seferberlik Dairesi Başkanı da, ‘'Bu arkadaşlarımız, bilgi sızdıran bir albayı takip ediyorlardı. İzleme görevini ben verdim'' açıklaması yapmıştı.

BÜLENT ARINÇ ”SUİKAST GİRİŞİMİ DEĞİL”
Subayların izlediğini söylediği ve daha sonra emekli olan Albay B.K ile, Arınç'ın evi arasında yaklaşık 400 metre mesafe bulunduğu ortaya çıkarken, olay günü Manisa'da bulunan Arınç, bugüne kadar ‘'Soruşturma ne oldu'' biçimindeki tüm sorulara, ‘'Ben de merakla bekliyorum'' dedi.

Habertürk TV’de katıldığı bir programda ise ”Ben bunun bir suikast girişimi olduğunu düşünmüyorum. Bu bir gözetlemeydi. Evimin gözetlendiği ama arkasından ne yapılmak istendiğini bilmiyorum. 8 kişi mahkemeye sevk edildi. Hepsinin salıverildiğini gazetelerden okudum. Kozmik odalarda ne çıktı, bu konuda hiç bir bilgi sahibi değilim” açıklaması yaptı.

Adalet eski Bakanı Sadullah Ergin ise, TBMM'ye sunulan bu konudaki çok sayıdaki önergeye, ‘'Gizlilik kararı bulunan soruşturma devam etmektedir'' diyerek yanıt vermedi. Kozmik odada arama yapan hakim daha sonra Yargıtay'a üye seçilmişti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 07:5301.02.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more