Çağlayan’ın oğlu ve kardeşi Komisyon’da konuşmadı

Yolsuzluk soruşturmasında komisyonuna çağrılan, Zafer Çağlayan'ın kardeşi, oğlu ve özel kalem müdürü ile Muammer Güler'in danışmanı tanıklıktan çekildi.

Çağlayan’ın oğlu ve kardeşi Komisyon’da konuşmadı

Dört eski bakanla ilgili Meclis Soruşturma Komisyonu’na çağrılan 10 kişiden dördü “tanıklıktan çekilme” hakkını kullanarak konuşmadı. Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski AB Bakanı Egemen Bağış, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler ile eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında kurulan Soruşturma Komisyonu, AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü başkanlığında toplandı.

4 bakanla ilgili 18 klasör kayıp4 bakanla ilgili 18 klasör kayıp

3,5 saat süren toplantıya, Komisyon’a davet edilen 10 kişiden dokuzu geldi. Çağlayan’ın kardeşi Mehmet Şenol Çağlayan, oğlu Salih Kaan Çağlayan ile Özel Kalem Müdürü Onur Kaya ile Güler’in danışmanı Barış Kıranta CMK uyarınca “tanıklıktan çekilme hakkını” kullanarak konuşmadı.

17 Aralık kararına itiraz!17 Aralık kararına itiraz!

Komisyon’un daha önce çağırdığı Rıza Sarraf ile Muammer Güler’in oğlu Barış Güler de, tanıklıktan çekilerek Komisyon’da konuşmamıştı.

Adres değişikliği nedeniyle tebligat eline ulaşmayan Emniyet Amiri Orhan İnce, 13 Kasım Perşembe günü dinlenecek.

DEMİR BAVULLA GELDİ

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Komisyon’a yanında bir ekip ve içinde dosyaların olduğu bavul ile geldi. Demir, gazetecilerin soru sorma isteğini geri çevirdi.
Komisyon Üyesi CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, toplantı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, 17-25 Aralık soruşturmasını yürüten savcı ve operasyonu gerçekleştiren emniyet mensuplarının Komisyon’a çağrılıp dinlenmesini istediklerini ancak Komisyon Başkanı Köylü’nün “görevlerini yapmışlardır” diyerek buna karşı çıktığını ifade etti. Aksünger, Demir’in Komisyon ile ilgisi olmadığının ifade edildiğini, ancak başka konularla ilgili bilgi verebileceğini söylediğini kaydetti.
Aksünger, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eski Mekansal Planlama Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman’ın teknik bilgi verdiğini, ayrıca Bayraktar’ın danışmanlığını yapan Sadık Soylu’nun hiçbir şey söylemediğini, “teknik konuları bilmediğini” ifade ettiğini söyledi.

“DANIŞIKLI DÖVÜŞ”

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu da gazetecilere, Komisyon’a gelenlerin “olayla ilgisi olmadığını” ifade ettiklerini belirterek, “Bize ‘aa bu da olmuş’ dedirtecek hiçbir bilgi vermediler. Her şey danışıklı dövüş ve kurgulanmış bir senaryo içinde oluyor. Bu dosyayı kapatmaya çalışıyorlar ama izin vermeyeceğiz” dedi.
Dedeoğlu, kendilerinin de savcı ve emniyet mensuplarının dinlenmesini istediklerini ancak Komisyon Başkanı Köylü’nün “gerek yok” dediğini belirterek, İstanbul’da çalışma yapan alt komisyon raporu ile dört eski bakanın malvarlığındaki değişiliklerle ilgili raporun da kendilerine verilmediğini söyledi.

Rıza Sarraf'ın davasında çarpıcı ifadelerRıza Sarraf’ın davasında çarpıcı ifadeler

Köylü’nün “bir dahaki toplantıda eski bakanları dinleyebiliriz” dediğini belirten Dedeoğlu, Komisyon’a kimin çağrılacağı konusunda kendilerine bilgi verilmediğini kaydetti.

SARRAF VE GÜLER DE KONUŞMAMIŞTI

Dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, dönemin AB Bakanı Egemen Bağış, dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler ile dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında kurulan Soruşturma Komisyonu, iki hafta önce de İstanbul Adliyesi’ne dinlemeler için gitmişti. Komisyon üyeleri, hakkında takipsizlik kararı verilen Rıza Sarraf ve Barış Güler'i dinlemek istemiş, ancak iki isim de “Tanıklık yapmak istemiyoruz” demişti.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 17 Aralık soruşturması kapsamında, iş adamı Rıza Sarraf ile eski bakanların çocukları Barış Güler ve Salih Kaan Çağlayan’ın da aralarında olduğu 53 kişi hakkında takipsizlik kararı vermişti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...