CHP Amasra için uyarmış!

Soma'daki uyarılara rağmen tedbir almayan AKP hükümeti, CHP'nin Amasra'daki maden ocağı ile ilgili uyarılarını da dikkate almamış.

CHP Amasra için uyarmış!

Türkiye, Ermenek'te 18 işçinin sular altında kaldığı maden kazasının şokunu atlatamadan Bartın'ın Amasra ilçesinde HEMA Endüstri A.Ş'ye ait maden ocağında meydana gelen göçükte iki işçi yaşamını yitirdi. CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya'nın, 1 Eylül'de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na sunduğu yazılı soru önergesinde, Amasra'daki kaza yaşanan madenle ilgili uyarılarda bulunduğu öğrenildi.

Bir madende daha göçükBir madende daha göçük

CHP’li Yalçınkaya’nın, Amasra'da 1 işçinin yaşamını yitirdiği maden kazasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi vererek, HEMA Endüstri AŞ'nin iş güvenliği önlemlerini almadığına yönelik uyarılarda bulunduğu ortaya çıktı. Yalçınkaya önergesinde, “İş kazalarında Avrupa'da 1'inci, Dünyada 3'üncü olan ülkemizde her geçen gün yeni maden kazası haberi gelmektedir ve yaşanan her maden kazasından sonra görülmektedir ki madencilik faaliyeti yürüten firmalar halen gerekli dersleri çıkarmayarak, daha fazla para kazanma uğruna işçilerin can güvenliği ile ilgili tedbirleri almamaktadır. Çalıştırdığı işçilerin can güvenliğini göz ardı eden firmalardan biri de Türkiye Taşkömürü Kurumu'na bağlı Amasra-B Sahasının rödovans usulüyle işletmesini üstlenen HEMA Endüstri A.Ş'dir” ifadelerine yer verdi.

Ermenek'te son noktaya 50 metre kaldıErmenek’te son noktaya 50 metre kaldı

Firmanın, 15 Nisan 2005 tarihinde TTK ile rodövans sözleşmesi imzalamasının adından, daha kömür üretimine başlanmamış olmasına rağmen, işyerlerinde yaşanan kazalarda can kayıplarının yaşandığını belirten Yalçınkaya, önergesinde “Dünyanın en zor mesleğini yaparak ailelerinin geçimini sağlayan maden işçilerinin can güvenliğini güvence altına alacak önlemler bir an önce sağlanmalıdır. Amasra'da faaliyet gösteren bu firmada, henüz kömür üretimine başlanmadan meydana gelen iş kazalarında 9 işçinin yaşamını yitirmesi, firmanın iş güvenliğini önemsemediğini ortaya koymaktadır” demişti.

Yalçınkaya'nın Bakan Çelik'in yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinin ardından 19 Eylül tarihinde 1 işçi hayatını kaybetmişti. Son olarak da Amasra'da yaşanan göçükte mahsur kalan 2 Çinli işçi yaşamını yitirdi.

Yalçınkaya’nın Faruk Çelik’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi şöyleydi:

“İş kazalarında Avrupa'da 1'inci, Dünyada 3'üncü olan ülkemizde her geçen gün yeni maden kazası haberi gelmektedir ve yaşanan her maden kazasından sonra görülmektedir ki madencilik faaliyeti yürüten firmalar halen gerekli dersleri çıkarmayarak, daha fazla para kazanma uğruna işçilerin can güvenliği ile ilgili tedbirleri almamaktadır.

Çalıştırdığı işçilerin can güvenliğini göz ardı eden firmalardan biri de Türkiye Taşkömürü Kurumu'na bağlı Amasra-B Sahasının rödovans usulüyle işletmesini üstlenen HEMA Endüstri A.Ş'dir. Bu firma, 15 Nisan 2005 tarihinde TTK ile rodövans sözleşmesi imzaladığı günden bu güne kadar Amasra'da maden işletmeciliğine yönelik çalışmalarına devam etmektedir. Firmanın taşkömürü üretimine yönelik çalışmaları esnasında, daha kömür üretimine başlanmamış olmasına rağmen, işyerlerinde yaşanan kazalarda çalışan 9 işçimiz yaşamını yitirmiş, 35 işçimiz ise yaralanmıştır.

Son olarak bu iş yerinde yaşanan iş kazasında, alt taşeronda işçi olarak çalışan evli ve bir çocuk babası 29 yaşındaki Muammer Ketim, yeterli iş güvenliği sağlanmadığı için hayatını kaybetmiştir. Bu yaşananların, kaza denilerek geçiştirilmesi kabul edilemez. Dünyanın en zor mesleğini yaparak ailelerinin geçimini sağlayan maden işçilerinin can güvenliğini güvence altına alacak önlemler bir an önce sağlanmalıdır.

Amasra'da faaliyet gösteren bu firmada, henüz kömür üretimine başlanmadan meydana gelen iş kazalarında 9 işçinin yaşamını yitirmesi, firmanın iş güvenliğini önemsemediğini ortaya koymaktadır.

Bu bilgiler ışığında;

1. Amasra'da faaliyet gösteren özel sektöre ait maden ocaklarında Bakanlığınız tarafından en son ne zaman denetim yapılmıştır? Bu denetim sonucunda yaptırım gerektiren herhangi bir noksanlık tespit edilmiş midir? Tespit edilmişse hangi işlemler yapılmıştır?

2. Amasra'da faaliyet gösteren özel sektöre ait maden sahalarında, 2005 yılından bu yana yıllar itibariyle kaç denetim yapılmıştır? Yapılan denetimlerde iş güvenliği ve işçi sağlığına yönelik tespit edilen eksiklikler nelerdir? Bu eksikliklerle ilgili firmaya yönelik hangi yaptırımlar uygulanmıştır?

3. Kazanın yaşandığı maden ocağında daha önce de yaşanan iş kazaları nedeniyle toplam 8 işçinin yaşamını yitirdiği bilinmektedir. Bununla ilgili her hangi bir soruşturma yapılmış mıdır? Bu soruşturmanın sonucu nedir? Bu ölümlerde firmanın ihmali söz konusu mudur? Bu ölümlerle ilgili firma hakkında yapılan işlemler nelerdir?”

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...