Sözcü Plus Giriş

Başkent Ankara’da gerçekleşen iki günlük büyük kurultayda, Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce genel başkanlık için yarıştı.

Kılıçdaroğlu 944, Muharrem İnce 177 imzayla genel başkanlığa aday gösterildi.

İlk gün genel başkan seçimi ve tüzük değişikliğinin yapılması parti meclisi seçimlerinin ikinci güne kaldı. Kurultayı 905 basın mensubu izledi.

2 ADAY YANYAYA OTURDU, PARTİLİLERİ BİRLİKTE SELAMLADI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 18’inci olağanüstü kurultayın yapılacağı salona geldi. Kılıçdaroğlu salona eşi Sevim Kılıçdaroğlu ile birlikte girdi.

Kurultay alanında CHP lideri Kılıçdaroğlu ile genel başkan adayı Muharrem İnce yanyana oturdu. İnce, Kılıçdaroğlu’nu ayakta karşıladı.

CHP’NİN SLOGANI GERÇEK OLDU

Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce salona girdiğinde tokalaştı, sarıldı. İkili gazetecilerin isteği üzerine bir daha ayağa kalkarak ikinci kez tokalaştı.

PARTİLİLERİ BİRLİKTE SELAMLADILAR

Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce, kurultaya katılan partilileri ve delegeleri birlikte selamladı. Öte yandan eski genel başkan Deniz Baykal, Kılıçdaroğlu ve İnce’nin yanına gelerek, başarılar diledi.

SALON ÖNÜNDE UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU

Partililer, sabah saatlerinden itibaren kurultayın yapılacağı salona alınmaya başladı. Kurultay salonunun önünde uzun kuyruklar oluşmaya başladı. Gazeteciler ve partililer kimlik kontrolünün ardından salona alındı.

SARIGÜL SLOGANLARLA GİRDİ

Mustafa Sarıgül’ün salona girişi alkış ve sloganlarla oldu Salon, “el ele, kolkola, omuz omuza” sloganlarıyla karşıladı.

——————————————————————————————————–

KURULTAY GÜNDEMİ

8 maddeden oluşan kurultay gündemine göre açılışın ardından saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı okunacak. Kurultay Başkanlık Kurulu seçiminin ardından Tüzük Komisyonu oluşturulacak. Kurultayda daha sonra genel başkan seçimine geçilecek. Tüzük değişikliğinin görüşülmesinin ardından Parti Meclisi üyeleri (60 asıl üye,15 yedek üye) ile Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri (15 asıl üye 8 yedek üye)seçimi gerçekleştirilecek.

KURULTAY'IN TEMASINI “BİRLİK VE KARDEŞLİK KURULTAYI” OLUŞTURUYOR

18. Olağanüstü Kurultay'ın temasını “Birlik ve Kardeşlik Kurultayı” oluşturuyor.

“CHP'de demokrasi, Türkiye'de demokrasi”, “Ülkede özgürlük, ülkede hukuk devletinin egemen olması” temaları da kurultayda kullanılıyor.

“CHP'de birlik Türkiye'de kardeşlik”, “Biz değil ben diyeceğiz, iktidara yürüyeceğiz”, “Parti için değil ülke için, koltuk için değil hizmet için” sloganları da kongre merkezinin dışına ve içine asıldı.

İNCE MESAJLAR

Öte yandan mevcut Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na rakip olarak kongrede genel başkanlık için yarışacak olan Yalova Milletvekili Muharrem İnce'nin de afişleri de kongre merkezine asıldı. İnce'nin fotoğrafının yer aldığı afişlerde, “Tepeden tırnağa cesaret, her şey Türkiye'yi sevmekten ibaret” yazıyor.

GEZİ UNUTULMADI

3 bin 250 koltuk kapasiteli konuşmaların yapılacağı ana salonda bin 218 delegenin her birinin kendi ismine ayrılmış oturma yeri bulunuyor.

Ana Salonda yaklaşık bin 450 kişiden oluşan bir izleyici olacak.

Ana salonda konuşulan her şey aynı anda 3 katta da ekranlardan izlenebilecek.
Giriş katta bulunan ve oturma düzeni kurulmuş fuaye yaklaşık 6 bin kişilik bir kapasiteye sahip.

Alt kattaki fuaye alanına 40 metrekare bir ekran yerleştirilirken burada 6 bin kişi kurultayı ekrandan izleyebilecek.

Fuayeye Gezi hareketinde hayatını kaybedenlerin fotoğrafının yer aldığı dev bir pankart asıldı. Pankartta “Sizi unutursak kalbimiz kurusun” sözleri yer aldı.

SEÇİMLER 24 SANDIKTA, 72 KABİNDE YAPILACAK

Seçimler ana salon haricinde yan salondaki bin 500 metrekarelik büyük bir alanda 24 sandıkta, 72 kabinde yapılacak.

PM seçimleri kurultayın ikinci gün gerçekleştirilecek.

PM seçimlerinde delegeler çarşaf listede en az 47 en çok 52 kişiyi işaretleyerek tercihlerini belirleyecek.

Tüzük gereği PM oluşturulurken kadın ve gençlik kotası uygulanacak.
Öte yandan kongre merkezinin dışında Parti Meclisi'ne üye adayların afişleri de yer aldı.
900'ü aşkın basın mensubunun izleyeceği kurultayda canlı yayın araçları da kongre merkezinin girişini doldurdu. Girişte CHP'nin online üyeliğe ilişkin bilgi de veriliyor. Girişte kurulan standlarda parti çalışmalarına ilişkin konuklar bilgilendiriliyor.

Yayınlanma Tarihi:09:18,