Reklamsız Sözcü

CHP’den Kobani raporu

Ağbaba, “Heyetimiz Kobani halkının geleceğini kendisinin belirlemesi gerektiği görüşündedir” dedi.

17:11 -
CHP’den Kobani raporu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Kobani'ye yaptıkları ziyaretin ardından, bölge için acil bir eylem planı oluşturulması önerisinde bulundu. Tampon Bölge planına ise karşı olduklarını belirten Ağbaba, “Heyetimiz Kobani halkının geleceğini kendisinin belirlemesi gerektiği görüşündedir” dedi.

Ağbaba, 24-25 Eylül'de Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, bazı milletvekilleri, PM üyeleri ile belediye ve il başkanlarından oluşan geniş bir CHP heyetinin Kobani bölgesine yaptığı ziyaretle ilgili açıklama yaptı. CHP heyetinin sağlık görevlileri, dışişleri sorumlusu, Kobani Başbakanı Enver Müslim ve PYD Eşbaşkanı Asiye Abdullah ile görüştüğünü belirten Ağbaba, “Heyetimiz PYD ve IŞİD arasındaki savaşı gözleriyle görmüştür. Kobani'den ayrılırken her iki tarafın top atışları karşılıklı ve seri olarak devam etmekteydi” ifadelerini kullandı. Ağbaba, bölgedeki sağlık görevlisinin son 10 günde 35 Kobanilinin IŞİD saldırılarında öldüğünü, 135 kişinin de yaralandığını bildirdiğini kaydetti.

-“SIĞINMACILAR NEREDE?”-
Ağbaba, IŞİD teröründen kaçarak Türkiye'ye gelen sığınmacıların sayısında ise belirsizlik olduğunu ifade etti. Açıklanan 150 bin rakamına karşın, heyetin bu bölgelerde on binleri dahi göremediğini belirten Ağbaba, “Bu durumda 150 bin kişinin nerede olduğu hükümet açısından bir soru işaretidir” dedi.

Ağbaba, Başbakan Enver Müslim'le yaptıkları görüşmede ise, Müslim'in kendilerine IŞİD'in AK Parti tarafından desteklendiğine inandıklarını ve IŞİD'in elindeki silahtan, üstündeki üniformaya kadar pek çok malzemenin Türkiye'den geldiğine pek çok defa şahit olduklarını belirttiğini ifade etti. Müslim'in AK Parti hükümetinin IŞİD'e desteğinin Türkiye'ye de zarar verdiğini, zira IŞİD'in bölgedeki tüm halkların düşmanı olduğunu söylediğini de aktaran Ağbaba, “Türkiye'den dayanışma, IŞİD'e karşı işbirliği ve kendilerine dostluk eli beklediklerini belirten Müslim, CHP'ye 10 TIR yardım malzemesi getirmemiz nedeniyle teşekkürlerini ifade etmiştir” dedi.

-“IŞİD SAFLARINDA TÜRKİYE'DEN GELEN RESMİ GÖREVLİLER OLDUĞU İDDİASI”-
Ağbaba, PYD Eşbaşkanı Asiye Abdullah'ın görüşlerine de yer verdiği açıklamasında, Abdulah'ın ABD ve koalisyon güçlerinin Irak'ta ve Suriye'de gerçekleştirdiği hava bombardımanlarından duyduğu memnuniyeti vurgulayarak, henüz Kobani ve etrafındaki IŞİD mevzilerinin vurulmamasının anlaşılmaz olduğunu düşündüklerini ifade ettiğini belirtti. Abdullah'ın IŞİD'in Kobani'yi ele geçirmesi durumunda Türkiye'ye gireceğini, Türkiye'nin de tehdit altında olduğunu söylediğini kaydeden Ağbaba, “Heyetimize konuşan Kobani'de yaşayan bazı kişiler, Kobani'yi kuşatan IŞİD saflarında kendilerine karşı savaşan Türkiye'den gelmiş resmi görevliler olduğunu iddia etmişlerdir. Heyetimize konuşan Kobani'de yaşayan kişiler Türkiye'nin yapması gereken görevin özellikle IŞİD'e verilen desteğini kesmesi olduğunu ifade etmişlerdir” dedi.

-“HAVYAN CESETLERİ İLE İNSANLAR BİR ARADA”-
Ağbaba, CHP heyetine eşlik eden görevlilerle birlikte Kobani ziyareti sırasında şehrin merkezinde halkın toplaştığını, yiyecek ve sağlık malzemesi sıkıntısı olduğunu gözlemlediklerini ifade ederken, sağlık yetkililerinin de en çok sargı bezi ve alçıya ihtiyaç bulunduğunu söylediklerini aktardı.
İncelemeler sonucu tıbbi ve insani yardımların acilen artırılması ve bir eylem planı doğrultusunda hareket edilmesi gerektiğini belirten Ağbaba, 12 maddelik “acil eylem planı” önerisinde bulundu. Bu kapsamda, Kobani'ye ambargonun acilen kaldırılması, yiyecek ve giyecek satışına, yardımına izin verilmesi gerektiğini ifade eden Ağbaba, şunlar dedi:
“Mürşitpınar sınır kapısında ambulans saat 18:00'e kadar duruyor. Gece ambulans yok. Gece yaralanan insanlar sabaha kadar bekletiliyor. Kobani’de tıbbi anlamda, ilaç, sargı bezi, alçı ihtiyacı var. Sınır kapısında yaralıların mesai saati dışında ambulansla nakli yapılmalıdır.
Konaklanan çadırlarda ishal ve göz ağrısı şikayetleri yaygındır. Şartlar iyileştirilmelidir.
Çadırlar büyük olduğu gibi aralarında bölme de yoktur. Birbirini tanımayan 8-10 aile aynı ortamda kalmaktadır. Çadırın içinde elektrik yoktur. Sürekli karanlıkta kalmaktadırlar. Sığınmacılar kaçtıkları elbise ile günlerdir öylece durmaktadırlar. Yıkanacak bir ortamları yoktur. Sıhhi şartların düzelmesi için adım atılmalıdır.
Esad rejiminden kaçıp gelen Suriyeli sığınmacılara Türkiye tüm sınırlarında araçlı geçişe izin verildiği halde, IŞİD'den kaçanlara araçlı geçiş yasaktır. Bu duruma son verilmelidir. Özellikle susuzluk ve yemsizlik sebebiyle ölen hayvan cesetleri Kobanililer ile aynı ortamda beklemekte, adeta hastalık saçmaktadır. Bakanlık hayvanların satın alınacağını açıklamışsa da kısa sürede vazgeçmiştir. Hayvanların kontrolden geçirilerek alınması, satın alınarak kesilmesi ve etinden yararlanması gibi seçenekler değerlendirilmelidir” dedi.
Kobanililer için Suruç Yatılı Bölge Okulu ve Süleyman Şah parkında kurulan çadırların hali içler acısıdır. Hayvanlar için bile burada yaşamak çok zordur. İyileştirme yapılmalıdır. Suruç'ta sinyal kesiciler her yerde, iletişimin fişi çekilmiş, köylerin birbirleri ile bağı kopuk. Suruç sesini duyuramıyor. Bu yasağa son verilmelidir.”

-“TAMPON BÖLGE OLUŞTURMAK TEZİNE SON VERİLMELİ”-
IŞİD'in askeri, siyasi, istihbarat desteği olmadan ayakta kalmasının mümkün olmadığını, bu nedenle bu kaynakların sonlandırılması için her türlü girişimde bulunulması ve Türkiye'nin de bu konuda üstüne düşen sorumluluğu alması gerektiğini vurgulayan Ağbaba, şöyle devam etti:
“Tampon Bölge oluşturmak tezine son verilmelidir. Kobani halkı heyetimize tampon bölgenin kendilerine karşı düşünüldüğünü belirtmiştir. Tampon Bölge planının Suriye rejimine ve Kürtlere karşı düşünüldüğü heyetimiz yönünden tartışmasızdır. Zira IŞİD'in elinde uçak ve helikopter olmadığı bilindiğine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ‘Uçuşa Yasak Bölge' savunması hedefin kimler olduğunu yeterince açıkça ortaya koymaktadır. Hedef Suriye, Esad muhaliflerini eğitecek bir harekat alanı ve Kürtlerin denetim altında tutulmasıdır.
Heyetimiz Kobani halkının geleceğini kendisinin belirlemesi gerektiği görüşündedir. IŞİD saldırısı haksız ve hukuksuz olduğu kadar insanlık dışıdır. Heyetimiz bu insanlık dışı saldırılara göz yumanların ve bu suça ortak olanların tutumlarından vazgeçmesi çağrısında bulunmaktadır.Heyetimiz Kobani düşse bile IŞİD'in orada sonsuza kadar tutunamayacağı görüşündedir. ABD ve koalisyon devletlerinin IŞİD'e karşı BM toplantısında kararlaştırdığı önlemler bilinmektedir. Göç zedeler bir gün evlerine dönecek, IŞİD yok edilecektir. Bu nedenle demokratik bir devletin yapması gereken IŞİD'e karşı masum insanların yanında yer almaktır.”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 18:32 30.09.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more