CHP’li Özel’den komisyon eleştirisi

CHP'li Özel: Soma Komisyonu'nun raporu suya sabuna dokunmuyor.

CHP’li Özel’den komisyon eleştirisi

CHP Manisa Milletvekili ve TBMM Soma Maden Kazalarını Araştırma Komisyonu Üyesi Özgür Özel, komisyonun raporunun suya sabuna dokunmadığını söyledi. Taslak raporu değerlendiren Özel, “Raporun kurumlara dokunmaması, suya sabuna dokunmaması, raporda TKİ’nin, MİGEM’in sorumluluklarının, mevzuattaki eksikliklerin yer almaması, raporun Bakan’ın ocağı ve patronları övdüğü bir yerde müfettişlerin, denetimlerini nasıl bir siyasi baskıyla yaptıklarını yazmaması da son derece önemli ama en nihayetinde öyle anlaşılıyor ki Soma faciasına neden olan teknik, idari ve siyasi hususları atlayan, yanlı bakan, bilerek bu hususları eksik bırakan siyaset-sermaye-sendika üçgeninin 301 canı yutmasına gözlerini kapayan bu rapor da Meclis Kütüphanesi’nde bir arşiv olmaktan öteye gitmeyecek.” dedi.

Raporun katılmadıkları kısımları olduğunu, zaten önemli bir kısmına katkı yaptıklarını belirten Milletvekili Özel, “Katılmadığımız kısımları var. Ayrıca raporda yer almasını önerdiğimiz hususlar var ancak Soma Komisyonu’nun raporu partilerüstü bir akılla değil, komisyonun dîvan başkanlığının aklı ile hazırlanmış durumda. Bunun en başından bu şekilde olacağını zaten öngörüyorduk. Teknik anlamda değerli bir rapor olsa da Soma faciasının neden yaşandığını net, açık ve şeffaf bir şekilde ortaya koymayan bir raporla karşı karşıyayız şimdi. Dün yaptığımız toplantıda bizler, rapora dair önerilerimizi sunduk. Şimdi Komisyon Dîvan Başkanlığı’nın bu önerileri dikkate alıp almayacağını göreceğiz ancak dünkü toplantıda gördüğümüz o ki Komisyon Başkanlığı bu işin siyasi boyutuna dokunmak, kurumlara, bakanlıklara değinmek, hattâ değmek dahi istemiyor. Bu nedenle bir muhalefet şerhi hazırlayacağımız kesin. Eksik kaldığını düşündüğümüz hususları, detaylı bir şekilde anlatacağız.” diye konuştu.

Özgür Özel, “Bunun ötesinde, raporda savcılığın ocağı erkenden şirkete teslim etmiş olmasının, yapılacak tüm incelemeler açısından ciddi bir tehlike olduğunun altının mutlaka çizilmesi gerekiyordu ancak bu husus yazılmamış, çünkü üç ay sonra Eynez’de kazanın olduğu yerde bizlerin gördüğü hiçbir şeyin tam, yeterli olduğunu ya da oranın manipüle edilmemiş olduğunu garanti etmiyor artık hiçbir şey, çünkü savcılık şirkete kaçabilecek bir alan bıraktı ve bundan sonra hep denilecek ki, ‘Bilirkişi kaza yerini görmedi zaten’. Bunu son derece önemsiyorum. Bu raporun en önemli eksikliklerinden biri diğeri de Alp Gürkan ve Melik Doğru’nun dinlenmemiş olmasıdır.” dedi.

‘BAŞBAKAN PARALEL BİR KOMİSYONLA İŞ GÜVENLİĞİ PAKETİNİ ÇALIŞMIŞ’

Milletvekili Özel, şöyle devam etti: “Ayrıca bize taslak raporun ulaştırıldığı gün Başbakan, bir iş güvenliği paketi açıklıyor. Bu pakette bizde olmayan az şey var ama bizim raporda olup da onlarda olmayan çok şey var. Başbakan bu komisyonu, bu raporu ciddiye almıyor. Düşünün ki Başbakan, bir başka yerde bir paralel örgütlenme kurmuş kendine. Bir paralel örgütlenme, paralel bir komisyonla iş güvenliği paketini çalışmış ve bu örgütlenme ona, Soma Komisyonu’nun yerine öneriler sunmuş. Biz temmuzda iş güvenliğiyle ilgili bir ara rapor yazalım dedik ama kabul edilmedi, ‘Yok, raporumuzda yazarız.’ denildi. Şimdi biz raporu hazırladık, öneriler sunmuşuz sayfa sayfa, Başbakan raporu kaale almamış, bir gün dahi sabretmemiş. En nihayetinde bizim taslak raporu eksik de bulsak, öneriler kısmında, teknik kısımda tatminkar hususlar var ama buna rağmen yine de dikkate almamış bu raporu Başbakan. Başbakan bu paketi nereden alıyor? Neden bize sormadı? Neden bir ara rapor talep etmedi ya da neden komisyon, 3 Temmuz’da verdiğimiz ara rapor önerimizi reddetti? Bunlar da raporun ve aslında komisyonun AKP tarafından ne kadar ciddiye alındığını gösteren hususlar, çünkü niyetleri bu komisyon kurulduğu günden beri şu idi: Dostlar alışverişte görsün.”

CİHAN

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...