Çözüm yönündeki her adıma destek

KKTC'de Yorgancıoğlu ile bir araya gelen Davutoğlu, Ada'daki çözüm yolunda Rumlar ve Yunanistan'ın atacağı her adımın destekçisi olacaklarını söyledi.

Çözüm yönündeki her adıma destek

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu ile KKTC’de ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Davutoğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamalarda Kıbrıs müzakerelerinde gelinen aşamanın kritik bir eşikte olduğunu belirterek, “Türkiye olarak mutlaka öne çıkarılması gereken hususun bir an önce çözüme yönelik adımlar atılmasıdır. Türkiye, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ve Yunanistan’ın çözüm yönünde attığı her adıma destek olacaktır. KKTC’nn çözüm yönündeki güçlü iradesini desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Gazetecilerin en önemli sorunuGazetecilerin en önemli sorunu

KKTC Başbakanı Yorgancıoğlu ise Davutoğlu’nun ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Kıbrıs’ı ziyaret ederek ülkemize ve ülkemiz insanına verdiği değeri ifade eden Davutoğlu’na, ekibine ve eşine çok teşekkür etmek istiyorum. Bu tür ilişkilerin iki ülke arasındaki dostluğu, kardeşliği arttıracağına hem önümüzdeki dönem çalışmalarına katkı yapacağına inanıyorum. Türkiye’nin Kıbrıs Sorunu’nun çözümünde ortaya koydukları kararlılığın bizler açısından çok önemli bir destek olduğunu ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

'Ada'daki esas işgalci Rumlardır'‘Ada’daki esas işgalci Rumlardır’

KIBRIS TÜRK HALKININ KADERİ, TÜRKİYE’NİN KADERİDİR

Başbakan Davutoğlu, Türkiye’nin KKTC’ye desteğinin devam edeceğini vurgulayarak şunları söyledi: “Bu ziyaret sembolik değeri yüksek bir ziyarettir. Türkiye ile KKTC arasında dostluk ilişkisi dışında ortak gündem konuları da var. İlk ziyaretimi Kıbrıs’a yapmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Türkiye’nin KKTC’ye desteği devam edecektir. Kıbrıs Türk halkının kaderi, huzuru, mutluluğu Türkiye’nin kaderi, huzuru ve mutluluğudur. Burada herhangi bir kardeşimize bir şekilde bir zarar gelse, acı söz konusu olsa 77 milyon Anadolu, Trakya insanının da gönlüne sızı düşer. Bugün ele aldığımız konular, KKTC’nin refahını, ekonomik anlamda gelişmesini, bundan sonra da daha güçlendirecek adımlar konusunda oldu. Başta su meselesi olmak üzere ki bu çağın projesidir, 21. yüzyıl projesidir, diğer bütün konularda gördüğümüz anlayış birliğinden büyük mutluluk duydum.”

John Kerry ile ne görüşüldü?John Kerry ile ne görüşüldü?

KKTC’NİN ÇÖZÜM YÖNÜNDEKİ GÜÇLÜ İRADESİNİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ve Yunanistan’ın çözüm yönünde attığı her adıma Türkiye’nin destek vereceğini söyleyen Başbakan Davutoğlu, “Kıbrıs müzakerelerinde gelinen aşama kritik bir eşiktedir. Türkiye olarak mutlaka öne çıkarılması gereken hususun bir an önce çözüme yönelik adımlar atılmasıdır. Türkiye, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ve Yunanistan’ın çözüm yönünde attığı her adıma destek olacaktır. KKTC’nin çözüm yönündeki güçlü iradesini desteklemeye devam edeceğiz. Bu başbakanlığı geldiğimdeki ilk ziyaretim ama kesinlikle son ziyaretim olmayacak” diye konuştu.