Davutoğlu Irak’a gitti

Ahmet Davutoğlu "Biden ile yarın akşam yemeğinde birlikte olacağız"

Davutoğlu Irak’a gitti

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak Başbakanı El-İbadi’nin davetine katılmak üzere “ANA” uçağıyla Irak’a gitti. Hareketinden önce havalimanında açıklamalarda bulunan Davutoğlu önemli mesajlar verdi.

Kamu düzeni konusundaki hassasiyetin korunacağını belirten Davutoğlu “Bu konuda taviz vermeyiz. Çözüm sürecinin nihai perspektifi olan silahsızlanma da dahil olmak üzere şiddetin terk edilmesi ve demokratik ortamda siyasi hayatın hayata geçirilmesi konusunda da net bir tavır sergilenecek. Ümit ederiz bu tür görüşmeler onun önünü açar. Bağdat dönüşü bu konuda gelişmeler olabilir.” dedi.

BİDEN İLE GÖRÜŞECEK

Davutoğlu, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden görüşeceğini de açıkladı. Başbakan Davutoğlu “Biden ile yarın akşam yemeğinde birlikte olacağız. Ertesi sabah Atlantik Konseyi’nin enerji konferansında ortak olarak platformda konuşmacı olacağız. Benim Irak’ta yapacağım görüşmeler de önem taşıyor. Irak’ta güvenlik konusunda atılacak adımlarla, Suriye’de atılacak adımlar arasında bir bütünlük olması lazım. Bunları hep birlikte ele alacağız. Bu bir süreçtir, bir görüşmeden, ziyaretten bütün konuların bir anda çözülmesi beklenmez ama ortak bir perspektife sahip olmak ve o perspektif içinde birlikte çalışmak en önemli husus. Bu konuda da ABD ile ve diğer müttefiklerle ve bölge ülkeleriyle yaptığımız görüşmelerde Suriye bağlamında bu ortak perspektif yönünde bir zemin olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

 

Havalimanında Biden hareketliliğiHavalimanında Biden hareketliliği

TÜRKMEN TEMSİLCİLERİ İLE DE GÖRÜŞECEK

Ziyarette, Davutoğlu ve İbadi başkanlığındaki heyetlerin, ikili ilişkiler ile bölgesel gelişmelerin ele alınacağı kapsamlı görüşmeler yapması bekleniyor. Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ve yardımcılarının yanı sıra Irak Meclis Başkanı Selim Cuburi ile de görüşecek Davutoğlu’nun, Türkmenlerin temsilcilerini de kabul edecek. (AA)

“Benim görevim IŞİD”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...