Reklamsız Sözcü

Davutoğlu, Kars’ta STK temsilcileriyle buluştu!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kars'ta sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kanaat önderleriyle akşam yemeğinde bir araya geldi.

android-time 00:09
Davutoğlu, Kars’ta STK temsilcileriyle buluştu!
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kars'ta sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kanaat önderleriyle akşam yemeğinde bir araya geldi.

Başbakan Davutoğlu, “Biz bir grubu diğerine karşı veya bir kimliğini diğerine karşı yarıştırmak veya onları kıyasla üstünlük iddia etmek gibi bir siyaseti kökten reddediyoruz” dedi.

Harakani Hazretleri’nin, bu diyardaki kültürün manevi mimarı olduğunu belirten Davutoğlu, onun sesi ve sözünün her zaman kulaklarında olduğunu dile getirdi. Davutoğlu, Harakani Hazretleri’nin “Türkistan’dan Şam’a kadar herhangi bir insanın bir yerine bir diken batsa, ben onun acısını hissederim” sözünü anımsatarak, şöyle konuştu:

 

“Çevre coğrafyalarda, hatta çevre coğrafyaların çok ötesindeki diyarlarda da her zaman herhangi bir şekilde mağdur olmuş tabii afetten ya da savaştan veya baskıdan mağdur olmuş, yardım isteyen kim varsa her zaman yanında olduk, olmaya devam edeceğiz. Kars’ın bu köklü geçmişi, bu tarihi mirası aynı zamanda zor dönemleri de bize hatırlatır. Fakat bu zor dönemlerde Kars her zaman direnç, sabır ve tevekkül diyarı da olmuştur.”

 

“GECEMİZİ GÜNDÜZÜMÜZE KATARAK ÇALIŞIYORUZ”

Türk-Rus savaşının yaşandığı 1855’te ilk defa devlet kararıyla bir şehre “şeref madalyası” verildiğini hatırlatan Ahmet Davutoğlu, bu kentin de Kars olduğunu vurguladı.

Davutoğlu, Kars’ın her zaman milli ve manevi kimliğini koruduğunu ve hiçbir zaman ruhunu, kimliğini teslim etmediğini anlattı. Kars ile gurur duyduklarını ve Allahuekber Dağları’nda şehit düşen ecdadın ruhunu her zaman rahmetle andıklarını ifade eden Başbakan Davutoğlu, onlara layık olabilmek için gecelerini gündüzlerine katarak çalıştıklarını söyledi.

Davutoğlu, sadece fiili anlamda bağımsızlık değil, gerçek anlamda da bu topraklardaki vatandaşların başlarının her yerde dik olması, hiçbir zaman başka bir ülkenin ya da uluslararası kurumun kapısında borç talep etmemesi için çalıştıklarını dile getirdi.

 

“DÜNYA EKONOMİSİNİN NABZI TÜRKİYE’DEN YÖNETİLECEK”

“Şu trafiğe dahi baktığınızda, aslında hedefimizin ne olduğu ortaya çıkar” diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

“G-20 Zirvesi’nde, Türkiye’yi ekonomik olarak dünyanın en önemli 20 ülkesi arasında yeni dönemin başkanlığına hazırlamak için görüşmeler yaptık. Pazartesiden itibaren Türkiye, dünyanın en gelişmiş 20 ülkesinin zirve başkanlığını alıyor. Dünya ekonomisinin nabzı Türkiye’den yönetilecek. Karslılar bundan gurur duyuyordur mutlaka. Borç kapısında bekleyen bir Türkiye yerine, dünya ekonomisinin nasıl seyir alması gerektiğini söyleyen, yönlendiren bir Türkiye. En az gelişmiş ülkelere de koordinatörlük yapıyoruz. Onları bir araya getiren bir Türkiye. Filipinler’de, dünyanın bir köşesinde, bizden medet ve yardım bekleyen oradaki Müslüman kardeşlerimizle bize güvenen Filipin hükümeti arasındaki barış için katkıda bulunan en öncü ülke olduk ve oradaki çözüm çabasının komite başkanlığını da bir Türk diplomat arkadaşımız aldı.”

 

“TÜRKİYE’Yİ SUÇLAMAYA ÇALIŞAN ÇEVRELER ÇIKTI”

Etrafta bir ateş çemberi olmasına rağmen, dünyadaki bütün bu ekonomik krizlere rağmen ülkede huzuru, sükûnu, kalkınmayı sürdürmeye çalıştıklarını belirten Davutoğlu, “Çünkü bizim nihai hedefimiz ülke içinde halkıyla bütünleşmiş bir siyaset, milletiyle bütünleşmiş bir devlet, milletine hizmet etmeyi onur addeden bir devlet, her milletin her kesimi, kimseye yukarıdan bakmayan, kibirle bakmayan, tepeden bakmayan bir siyaset anlayışı. Gelir adaletsizliğini giderek ülkemizin her yerinde vatandaşlarımızın refah içinde yaşamasını sağlayan bir siyaset anlayışı. Bunun önüne engel çıkarmak isteyenler var. Son Kobani olaylarında, nasıl bir yıkım içerisinde olduklarını bazı çevrelerin gördünüz. Bugün dahi Mürşitpınar’da, Kobani’de bazı olumsuz gelişmeler olunca hemen Türkiye’yi suçlamaya çalışan çevreler çıktı. Biz her zaman zikrettik. Suriye söz konusu olduğunda, Arap, Kürt, Türkmen kardeşlerimiz arasında hiçbir ayrım gözetmeyiz. Kobani’de de gerek Peşmergenin geçiş sürecinde gerekse insani yardım bağlamında her türlü yardımı yaptık. 200 bin Kobanili kardeşimizi ağırladık.” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, Suruç ziyaretini anımsatarak, “Oradaki kardeşlerimizin nasıl bir muhabbetle Türkiye’ye bağlı olduklarını görmekten memnun oldum. Binlerce çocuk, onbinlerce bebek Türkiye’de dünyaya geldi. Suruç’ta bana verilen son rakam göre, sadece kamplarda 36 bin Suriyeli bebek doğdu. Eğer onların anaları, babaları Türkiye’ye sığınamamış olsaydı, o bebekler dünyada olmayacaktı. Böyle bir devletin herhangi bir şekilde herhangi bir şiddet, herhangi bir terör örgütüne destek vermesi mümkün mü? Biz Suriye rejimine de karşıyız. Baskı yapan Suriye rejimine de her zaman karşı durduk. Suriye’deki kardeşlerimize baskı ve zulüm yapan ve İslam’ın adını lekeleyen IŞİD terör örgütüne de karşı durduk, karşı durmaya da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

“KARS’I HEM EKONOMİNİN HEM DE TURİZMİN ÖNEMLİ MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ”

Başbakan Davutoğlu, Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun gelecek sene hizmete gireceğini, bu yolla Pekin’den, Kars, İstanbul üzerinden Londra’ya kadar ulaşım hattının kurulacağını belirterek, Iğdır-Nahçıvan, Iğdır-Kars tren yolunun tamamlanmasıyla da Kars’ın tren yollarının merkezi konumuna yükseleceğini, Ankara-Sivas-Erzincan-Erzurum’dan Kars’a doğru gelecek hızlı trenle birlikte Kars’ın ulaşım potansiyelini en iyi şekilde değerlendireceklerini söyledi.

Tren yollarının tamamlanmasıyla birlikte Kars’a bir lojistik merkez kuracaklarını, böylelikle Kars’ın bütün çevre ekonomilerinin birleşebileceği, toplanabileceği büyük bir merkez olacağını dile getiren Davutoğlu, Harakani Havalimanı’nın yeni terminal binasıyla yıllık yolcu potansiyelini 1,5 milyondan, 3,5 milyona çıkardıklarını, bu yolla da Kars’ı hem ekonominin hem de turizmin önemli merkezi haline getireceklerini kaydetti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 00:4330.11.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more