Sözcü Plus Giriş

Davutoğlu’na anında mektup cevabı!

Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yazdığı Bank Asya ve diğer bankaların durumunu anlatan mektubun anlamının açık olduğunu ifade etti.

Güncellenme: 00:18, 18/09/2014
Davutoğlu’na anında mektup cevabı!

Kılıçdaroğlu, “Siz gerçekten Başbakan olarak görev yapmak istiyorsanız, bankalar yasasının gereğini yapın. Bana bu konuda gelen tepki yok. ‘Kılıçdaroğlu şunu söyledi, bunu söyledi.' Benim söylediğim daha farklı. Başbakansan Başbakan olmanın gereğini yap diyorum. Bu kadar açık ve net. Bekliyorum. Yapacak mı yapmayacak mı bunu göreceğiz.” diye konuştu.

 

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, 19 Eylül 1921'de Mustafa Kemal'e ‘Gazi' ünvanı verilmesi ve 19 Eylül Gaziler Haftası nedeniyle Gazilerle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na Bank Asya'nın batırılması girişimlerine ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bank Asya’ya yönelik açıklamalarının bankacılık sektörüne verdiği zarara ilişkin ifadelerine Davutoğlu'nun verdiği cevaba ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Başbakan Davutoğlu'nun muhatap açıklaması hakkında değerlendirmede bulunan CHP lideri, Bank Asya'nın batırılmasından tüm Türkiye'nin zarar göreceğine dikkat çekti. Kılıçdaroğlu, “Davutoğlu ‘benimle muhatap olun' demişti. Bir özel bankayla ilgili olarak açıklamaları başkası yapıyor. Bankacılık çok duyarlı bir alan. Konuşurken çok dikkatli olmak gerekiyor. Bir güven kurumu bankacılık. Yapılan açıklamalar bankalar yasasına aykırı. Bir bankayı bir kamu görevlisi, bir Cumhurbaşkanı, bir Başbakan batıramaz, batırmamalıdır. Bunun faturasını çok ağır geçmişte ödedi. Ben bu duyarlılığa dikkat çektim.” dedi.

 

Mektubun içeriğinin açık ve net olduğuna değinen CHP Lideri Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Siz gerçekten Başbakan olarak görev yapmak istiyorsanız bankalar yasasının gereğini yapın. Bana bu konuda gelen tepki yok. ‘Kılıçdaroğlu şunu söyledi, bunu söyledi.' Benim söylediğim daha farklı. Başbakansan Başbakan olmanın gereğini yap diyorum. Bu kadar açık ve net. Bekliyorum. Yapacak mı yapmayacak mı bunu göreceğiz.”

 

Yayınlanma Tarihi:00:08,