Dingil: Ne kadar organ o kadar sevap

AKP'li Belediye Başkanı Seyfi Dingil, "Ne kadar organ bağışlarsanız o kadar günahtan düşüyor" dedi.

Dingil: Ne kadar organ o kadar sevap


Hatay Sağlık Müdürlüğü tarafından özel İskenderun Yükseliş Kolejinde, ‘Doku ve Organ Bağışı’ ile ilgili düzenlenen etkinliğe İskenderun ilçe Kaymakamı Hasan Özyiğit, Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İlçe Emniyet Müdürü Cengiz Başar, İlçe Sağlık müdürü ile öğrenciler veliler katıldı. Öğrenciler tarafından yapılan sunumda organ bağışının insan hayatı için önemi anlatıldı. Bir gün herkesin organ ihtiyacının oluşabileceği gerçeğini her insanın düşünmesi ve buna göre hareket etmesinin önemini anlatan öğrenciler cana can katın diyerek herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağırdılar.

Nazik adam...Nazik adam…

İlçe Sağlık Müdürü Yusuf Saydam, Hatay’da organ ve doku bağışı konusunda vatandaşların gün geçtikçe bilinçlendiğini belirterek, “Hatay'da 2009 yılından bu yana 1062 kişi organlarını bağışladı. Bunların 408’i İskenderun’dan” dedi.

Yükseliş koleji kurucu ortağı Nuri Üysen öğretmenlerin gösterdikleri duyarlılığa teşekkür ederek sayının 42 olduğunu öğrendiğinde çok mutlu olduğunu ve kendisinin de organlarını bağışladığını söyledi. Organ bağışında Türkiye'nin son sıralarda yer aldığını söyleyen Doktor Nermin Örnek organ bağışında insanların beyin ölümü ile bitkisel hayatın karıştırıldığını tam anlaşılmadığı için iyi anlatılması gerektiğine dikkat çekti.

ÖBÜR TARAFTA GÜNAHTAN DÜŞÜYOR

Organ Bağışının önemini ve muhteviyatının daha henüz kavranmış olmadığını söyleyen İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, “İstatistiklerde görüldüğü gibi yüzde 3,5’larda kalmış kadavradan ve bağışlardan alınan organlar çok yetersiz. Tabiki burada büyük sorumluluk milli eğitime müftülüklere ve de diyanet işlerine düşüyor. Halkımız organ bağışlamanın günah olduğunu düşündüğü daha bu konuda aydınlanmadığını biliyoruz. Bu konulara değinmek lazım. Çünkü yarın hangimizin buna ihtiyacı olabileceğini bilemiyoruz. Bir de büyük sevap ne kadar organ verirsen öbür tarafta o kadar günahtan da düşüyor. Değil mi müftüm” diye konuştu.

Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu kamuoyunda organ bağışıyla ilgili en önemli sıkıntının beyin ölümü ile bitkisel hayatın karıştırılması olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Belli şartlarla din işleri yüksek kurulu organ bağışına müsade etmiş. Yolda, evde ölünce olmuyor. Hastanede olunca ve beyin ölümü gerçekleşince organ bağışı oluyor. Toplumu bilgilendirmemiz gereken bölüm burası. Ancak beyin ölümünün gerçek ölüm olmadığına inanıyor insanlar buna kendi meslektaşlarımda dahil. Bunun ispatlanması anlatılması tıp insanlarına düşüyor.”

İskenderun Kaymakamı Hasan Özyiğit de organ bağışında toplumsal hayatın sosyal boyutunun çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Hakikaten organ nakli hem toplumsal hem hem sosyal hem kültürel aynı zamanda ekonomik boyutu var” diyerek konuşmasını tamamladı.

Konuşmaların ardından 43 öğretmenin organ bağışında bulunduğu Yükseliş Koleji kurucusu Nuri Üysen'e ilçe sağlık müdürlüğü tarafından teşekkür plaketi verildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...