Reklamsız Sözcü

Ekrem Dumanlı’dan çarpıcı açıklamalar

Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, 17 Aralık'la başlayan Cemaat-Hükümet savaşında bilinmeyenleri anlattı.

android-time 09:06
Ekrem Dumanlı’dan çarpıcı açıklamalar
Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, 17 Aralık'la başlayan Cemaat-Hükümet savaşında bilinmeyenleri anlattı.

Hürriyet Gazetesi Yazarı Ahmet Hakan, Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ile röportaj yaptı, merak edilenleri sordu.

İşte o röportaj öne çıkan başlıklar;

Cemaat, Milli Güvenlik Kurulu’nda konuşuluyor. Devletin ‘Kırmızı Kitap’ına giriyor. Nasıl değerlendiriyorsunuz bunu?

Ekrem Dumanlı: İddialar doğruysa, yani ‘Gülen Çalışma Grubu’ diye bir grup kuruluyorsa, bu eninde sonunda yargıya intikal eder. 28 Şubat’ta Batı Çalışma Grubu kurulmuştu. BÇG suçsa, bu da suç. Bülent Arınç gibi 28 Şubat günlerini yaşamış siyasiler neden bu duruma bir şey demiyorlar?

Demiyorlar. Çünkü şöyle düşünüyorlar: “Cemaat, devleti ele geçirmek istedi. Seçilmiş hükümete yargı mensupları ve polisler eliyle darbe yapmak istedi.” Kalkış noktaları bu… Bu nedenle 28 Şubat’la en küçük bir benzerlik kurmuyorlar. Haklı değiller mi?

Ekrem Dumanlı: Değiller… Çünkü Cemaat hakkında çok şey söylenebilir, eleştiri yapılabilir ama Cenaat’e örgüt demek büyük vebaldir, büyük suçtur. Eğer Cemaat örgütse… Tayyip Erdoğan’ın da bu örgüte üye olmaktan yargılanması gerekir.

Niye yargılansın ki?

Ekrem Dumanlı: Arınç’ın yaptığı konuşmayı hatırlayın. “Başbakanımızın beni Hocaefendi’ye gönderdi, bir emirleri var mı diye sordu” demedi mi? Olimpiyat Stadına’na gidip “Hasretle bekliyoruz” denmedi mi?

Bir dakika… Bu işin bir tarihi var. Sizinle hükümet arasında büyük bir mutabakat vardı. O mutabakat bitti. 17 Aralık’ta kılıçlar çekildi. Hükümet kanadı o günden beri şunu söylüyor: “Biz yanılmışız. Biz kendilerine ‘Alnı secdelidirler’ diye destek veriyorduk ama onlar bize darbe yapmaya kalkıştılar.” Yane sizin suçunuzu buradan başlatıyorlar.

Ekrem Dumanlı: Bu çok keyfi bir yorum… Yani bizimle beraberseniz meşrusunuz, bazı konuları beraber yapmadığımızda ya da aynı düşünmediğimizde gayrimeşrusunuz. Böyle mi yani? Sonuçta iş buraya çıkıyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 09:0712.11.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more