Sözcü Plus Giriş

Elvan: 3. Köprü trafiği çözmeyecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan 3. Köprü'nün İstanbul trafiğini çözmeyeceğini söyledi.

Güncellenme: 01:05, 19/11/2014
Elvan: 3. Köprü trafiği çözmeyecek

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, “Avrasya Tüneli’ni de yapsak, üçüncü köprümüz de tamamlansa, halen İstanbul'un trafik sorununu çözmüş olmayız.” dedi.

Bakan Lütfi Elvan, Bakanlığı'nın 2015 bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, İstanbul'un trafik problemini çözmek zorunda olduklarını vurgulayarak, günde 150 bin aracın şehre girdiğini bildirdi. Kocaeli ve Sakarya'da yoğun bir biçimde trafiğin olduğunu anlatan Elvan, mevcut otoyolu ve D-100'ün ihtiyacı karşılamadığını anlattı.

İnanılmaz bir sıkışıklığın yaşandığını hatırlatan Elvan, Sakarya Akyazı'ndan başlayıp Kocaeli'nden Yavuz Sultan Selim Köprüsü, oradan Paşaköy-Odayeri-Tekirdağ-Kınalı'ya kadar olan kesimin otoyol projesini bir an evvel bitirmek istediklerinin altını çizdi. Odayeri-Kınalı ve Sakarya Akyazı-Kurtköy arası otoyol ihalesine çıktıklarını açıklayan Elvan, dolayısıyla eski İstanbul yolunu kullanmaya ihtiyaç kalmayacağını söyledi. Bakan Elvan, “Ancak Avrasya Tüneli’ni yapsak, üçüncü köprümüz tamamlansa -ki iki köprümüz daha var- halen İstanbul'un trafik sorununu çözmüş olmayız.

Çünkü günde 1,5 milyon insan Asya Yakası’ndan Avrupa'ya, Avrupa'dan Asya'ya geçmektedir. Bununla ilgili önümüzdeki günlerde İstanbul'a yönelik projelerimiz olacak. İstanbul'un yükünü almanın en önemli yollarından bir tanesi, özellikle Ege Bölgesi'nin ve Orta Anadolu'nun yükünü İstanbul üzerinden geçirmeden doğrudan Çanakkale üzerinden Tekirdağ ve Edirne üzerine aktarmak. Bununla ilgili olarak biz Tekirdağ Kınalı'dan Çanakkale Köprüsü'nü geçeceğiz. Çanakkale Köprüsü'nden Balıkesir'e geldiğimiz noktada İstanbul-İzmir otoyolu ile birleşecek. Yani biz Marmara Bölgesi'nde bir ring yapmış olacağız.” diye konuştu.

Yayınlanma Tarihi:23:29,