Emre Uslu’ya zorla getirilme kararı

Taraf yazarı Emre Uslu'ya Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MİT Müsteşarı Fidan'a hakaret ve iftira ettiği iddiasıyla açılan davada zorla getirilmesi kararı verildi

Emre Uslu’ya zorla getirilme kararı

Taraf Gazetesi yazarı Emre Uslu hakkında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a “Basın yayın yoluyla hakaret ve iftira” suçlarını işlediği gerekçesiyle 10 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle açılan davada mahkeme, “zorla getirme” kararı verdi.

Baransu'ya, Erdoğan'a 'hakaret ve şantaj'dan davaBaransu’ya, Erdoğan’a ‘hakaret ve şantaj’dan dava

GELECEK CELSE ZORLA GETİRME

Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına tutuksuz sanık Emre Uslu gelmezken, avukatı da mazeret bildirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı avukatı temsil etti. Şikayetlerinin devam ettiğini belirten avukat Ferah Yıldız, “Sanık yurt dışındadır. Hakkında açılan bir çok davada yakalama kararı çıkarılmıştır. Biz de direkt yakalama kararı çıkarılmasını istiyoruz” dedi.
Mahkeme, davetiyeye rağmen duruşmaya gelmeyen Uslu’nun bir dahaki celse zorla getirilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

10 YIL 8 AYA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, Taraf Gazetesi’nin 30 Ocak 2014 tarihli nüshasında yeralan Emre Uslu’nun yazısında dönemin Başbakan’ı Recep Tayyip Erdoğan ve MİT Müsteşarına karşı hakaret ve iftira suçunun işlendiği iddia ediliyor. Savcılık, Emre Uslu’nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a “Basın yayın yoluyla hakaret ve iftira” suçlarını işlediği iddiasıyla 3 yıl 4 ay ile 10 yıl 8 ay arasında hapis cezasıyla cezalandırılmasını istiyor.

SAVCILIĞIN SUÇ İDDİASI

Savcılık, içeriğininin suç olduğunu iddia ettiği “Çakma Suikast Hazırlığı” başlıklı yazıda, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak yerel seçimler öncesi düşen oyları yükseltmek ve bir mağduriyet algısı oluşturmak için MİT’e kendisine uydurma bir suikast girişiminde bulunulması için talimat verildiğini, böyle çakma suikastın yakın zamanda yapılabileceğini, vatandaşların buna inanmaması gerektiğininin savunulduğunu belirtiyor. DHA

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...