Reklamsız Sözcü

Erdoğan Vali Mutlu’yu ağlatmış!

Erdoğan'ın görüşmede “Sorumluları ofisime çağırdım, azarladım, ağlattım” dediği isim Vali Mutlu çıktı.

10:58 -
Erdoğan Vali Mutlu’yu ağlatmış!

Gezi eylemleri sırasında Başbakan Erdoğan'la görüşen heyette yer alan Doç. Dr. İpek Akpınar konuştu. Akpınar, Başbakan'ın görüşmede “Sorumluları ofisime çağırdım, azarladım. Vali'yi ağlattım” dediğini söyledi.

Vatan gazetesinin haberine göre; Gezi eylemlerinin yayılması üzerine Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz yıl 12 Haziran'da AKP Genel Merkezi'nde öğrenci, akademisyen ve STK temsilcilerinin oluğu bir heyeti ağırlamış, şikayet ve taleplerini dinlemişti. ABD'li New York Times gazetesinin Türkiye ve Başbakan Erdoğan analizinde o toplantıdaki ayrıntılara dikkat çekildi. Analize göre Başbakan görüşmeye katılanlara, “Merak etmeyin. Sorumluları ofisime çağırdım ve azarladım. Onları ağlattım” demişti.

Müsterih olun' dedi

İşte AKP Genel Merkezi'nde 6 saat süren o toplantıya katılan isimlerden olan İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İpek Akpınar, o gün yaşananları anlattı: “Başbakan'ın azarladığını söylediği kişinin İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu olduğuna işaret ettiğini algıladık. Başbakan, yereldeki en üst yetkili, bürokrata işaret etti. Başbakan, ‘Sorumluları ofisime çağırdım, azarladım. Ben burada Vali'yi ağlattım, müsterih' olun dedi. Bizzat ifade etti Başbakan.”

‘Güler odadan çıktı'

“Toplantıda Hüseyin Çelik, Muammer Güler, Suat Kılıç ve Başbakanlık Müsteşarı da vardı. O dönem İçişleri Bakanı olan Muammer Güler'in toplantıya katılmasına tepki verdik. Yüksek sesle, ‘Benim öğrencilerimi darp eden teşkilatın başındaki bir bakanın burada olmasını kabul etmiyorum' dedim. Güler, odadan çıktı. Hükümet Sözcüsü Hüseyin Çelik yanıma gelerek, öğrencilerin darp edilmesi konularında en net bilgilerin Muammer Güler'den öğrenilebileceğini belirterek, ‘Uygun görürseniz toplantıya çağıralım' dedi. Biz de kabul ettik.”

‘Ben yaktırtmadım'

“Başbakan, ‘Olayların bu kadar büyüyeceğini tahmin edemedik. Hatta ilk 3 gün önemsemedik. Gezi Parkı meselesinin bu kadar geniş çaplı bir gösteriye dönüşeceğini öngöremedik. Bana da yeterince bilgi ve olayların ciddiyeti aktarılmadı. Çadırların yakılması emrini veren ben değilim. Ben üçüncü gün öğrendim ben emir vermedim' ifadelerini kullandı..”

‘Toplantıda bir kez sesi yükseldi'

Doç. Dr. Akpınar, görüşme sırasında Başbakan Erdoğan'ın herkesi dinlediğini söyledi. Ancak toplantının sonuna doğru sadece bir kez tansiyon yükselmiş: “Başbakan toplantıda kendi mağduriyetini anlattı, şiir okuyarak cezaevine girdiğini söyledi. Muhafazakar gençlerden biri ‘Polis baskınına göz yumuyorsunuz' deyince ‘Kendi geçmişinizi unutarak bunları nasıl söylersiniz?' diyerek tepki gösterdi.

MUTLU CEVAP VERDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte Maslak Orman Bölge Müdürlüğü’ndeki camiide cuma namazı kılan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, namaz öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Vali Mutlu, ” Bugün gazetelere yansıyan, Gezi olayları sırasında Başbakanın ‘Valimi ağlattım’ dediği ifadesi var. O ağlayan Vali siz misiniz ? Konuyla ilginiz var mı, doğruysa nasıl oldu” sorusu üzerine şöyle konuştu:
“Ben de bugün basından bunu okudum. Benim bildiğim kadarıyla Sayın Başbakanımızın ‘Valimi’ şeklinde bir değerlendirmesi yok. İlgilileri şeklinde var. Yani orada ‘Valimiz’ şeklinde bir açıklamanın Sayın Başbakanımızın adına medya tarafından biraz kullanıldığı gibi anlıyorum. Benim okuduğum kadarıyla Sayın Başbakanımız ki, bazı basın mensupları tarafından da bu şekilde geçmişler. İlgililer şeklinde bir değerlendirme var. Dolayısıyla ‘Vali’ şeklinde bir değerlendirme olmadığını görüyoruz. Daha fazla detay ve bilgiden malumatım yok ama özellikle bazı basın organlarında valiye atfen böyle bir hadisenin olduğu yönünde açıklama var. Ama bu Sayın Başbakanımızın bir açıklaması değil. Başbakanımız ‘ilgililer’ ifadesini belirtiyor. Benim medyadan aldığım bilgi bu dolayısıyla vali konusuyla ilgili bazı basın organlarında çıkmış olan bilginin Sayın Başbakanımızın yapmış olduğu açıklamayla ilintili olmadığı, yanlış olduğu anlaşılıyor.”
Vali Mutlu, “Sizinle görüşme oldu mu” sorusuna da “Tabii canım, muhtelif zamanlarda görüşmelerimiz oldu” diyerek yanıtladı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 13:57 07.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more