Reklamsız Sözcü

Erdoğan’a Hitler göndermesi

Erdemir: Hitler'i yazan tarihçi Ian Kershaw "The End" kitabını Erdoğan için de yazacaktır.

16:29 -
Erdoğan’a Hitler göndermesi

Cengiz Aldemir/Sozcu.com.tr

17 Aralıktan sonra dün Başbakan Erdoğan ve Oğlu Bilal Erdoğan’ın ses kayıtlarının basına yansımasının ardından tepkiler de gündeme bomba gibi oturdu. CHP’li Aykan Erdemir konuyu İngiliz Tarihçi Ian Kershaw’ın ” The End” adlı kitabından yola çıkarak yaşanan bu olumsuzlukları SÖZCÜ’ye değerlendirdi.

İngiliz tarihçi Ian Kershaw’ın “The End” adlı kitabında Adolf Hitler’in yaşamının son bir yılını inceleyerek Hitler’in, “savaşları bitiren, bir tarafın savaşın artık kazanılamaz olduğunun farkına varmasıdır” demesine rağmen 1944’te kaybedildiği aşikar olan bir savaşı Mayıs 1945’a kadar sürdürdüğünü anımsatan CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, AKP yönetiminin egemenlik kurmaya çalıştığı dar kadrosu ile kaybedildiği aşikar olan bir mücadeleyi ne pahasına olursa olsun sürdürmekte ısrarcı olduğunu kaydetti.

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, konu ile ilgili olarak şöyle konuştu :

“2011 yılında yayımlanan “The End” adlı kitabında Adolf Hitler’in yaşamının son bir yılını incelemiştir.

Bir lider, kaybettiğini bildiği bir mücadeleyi niye sürdürür? Bu soru tarihçiler için her zaman büyük bir merak kaynağı olmuştur.

Dünyaca ünlü İngiliz tarihçi Ian Kershaw da bu sorunun yanıtını arayan bilim insanlarından biridir.

2011 yılında yayımlanan “The End” adlı kitabında Adolf Hitler’in yaşamının son bir yılını incelemiştir.

Hitler, “savaşları bitiren, bir tarafın savaşın artık kazanılamaz olduğunun farkına varmasıdır” demesine rağmen 1944’te kaybedildiği aşikar olan bir savaşı Mayıs 1945’a kadar sürdürmüştür.

Kershaw, bir liderin ve çevresindeki kadronun sanrılarının nasıl büyük bir hatalar zincirine yol açabileceğini göstermiştir.

“Sanrılı kadronun doymak bilmeyen iktidar hırsı”

Bugün Türkiye’de de otoriter bir liderin ve etrafındaki dar kadronun gerçeklikten bütünüyle koptuğu bir dönemi yaşıyoruz.

AKP’nin yönetiminde egemenlik kuran bu dar kadro kaybedildiği aşikar olan bir mücadeleyi ne pahasına olursa olsun sürdürmekte ısrarcıdır.

Bu sanrılı kadronun doymak bilmeyen iktidar hırsı Türkiye’de demokrasiye, ekonomiye ve hukuk devletine büyük zarar vermektedir.

Korkum odur ki ileride tarihçi Ian Kershaw bir “The End” kitabını da Erdoğan için yazacaktır.

AKP’nin ekranında “The End”

Bu büyük yanlıştan bir an önce dönülmesi için AKP’li milletvekillerine büyük sorumluluk düşüyor. Vicdanlarının sesinini dinleyip, bu suça daha fazla ortaklık etmemelerini, kendi itibarlarını kurtarmak için vakit geçirmeden AKP’den istifa etmelerini tavsiye ediyorum.

Rüşvet ve yolsuzluk filminde artık sona gelinmiştir. AKP’nin ekranında “The End” yazısının çıkması an meselesidir.”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more