Reklamsız Sözcü

‘Ergenekon sanıkları da tahliye olmalı’

Bülent Arınç 'demokratikleşme paketi' ile ilgili açıklamalarda bulundu. Arınç, Ergenekon ve Blyoz'da da tahliye olması gerektiğini açıkladı.

14:20 -
‘Ergenekon sanıkları da tahliye olmalı’

Bursa’da Olay TV canlı yayına katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise Ergenekon Davası'nın kastederek “Devam eden, yani karar verilmiş, ama temyiz safhasından geçmemiş davalar var. Dolayısıyla orada tutuklu bulunanları kapsayacak yasal bir düzenleme olması lazım.” dedi.

ARINÇ'TAN BALYOZ VE ERGENEKON YANITI

Programda yöneltilen “Tutukluluk süresinin 5 yıla indirilmesi ile ilgili bazı soru işaretleri var. Ergenekon sanıklarına, özellikle tutukluluk süresi 5 yıla inerse tahliye yolu açılıyor mu?” sorusuna Bülent Arınç şu yanıtı verdi: “Teklif meclise yeni verildi ve zannediyorum salı günü Adalet Komisyonu’nda görüşülecek. Özel yetkili mahkemelerin ve katalog suçların muhakemesinde 10 yıla kadar tutukluluk süreleri vardı. Bunlar miktar daha aşağıya indirilmişti. 2012 yılının sonunda da zannediyorum süresini dolduranlar da tahliye edilmişti. Fakat tahliye edilenlerin içerisinde her cinsten suç isleyenler var. Bir kısmı Hizbullah’tan yargılananlar, 10 tane adamı öldürenlerden tutun, 5 tane bilmem neyi yapanlara kadar onlarda kapsam içine girmişti. Sonra tutukluluk süresi geri alınsın diyenler feryat etmeye başladılar. ‘Ya tüh biz bunu düşünerek söylememiştik’ diye. Şimdi şahsi özel bir hukuki düzenleme yapamazsınız. Genel bir hüküm koyacaksınız.

Bu nedenle biz özellikle 3 yıldır ben şunu söylüyorum; tutukluluk istisnaidir, tutuksuz yargılamakta esastır. Biz o zaman dedik ki bu kadar uzun tutukluluk süresi olmasın, biz kanun çıkarmayalım, ‘Ey hakim, ey savcı tahliye kararını siz verin’. Ama bizim güzel hakimlerimiz, bizi dinlemedi. Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvuru üzerine verdiği karara kadar hiç tahliye kararı vermediler. Yalvardık, yakardık. ‘Bu sonunda başımıza kötü işler getirecek. Siz insanları şahsi hürriyetinden mahkum ediyorsunuz. Sonra bunlar karşımıza çıkacak. Bir kısmı hasta olacak, bir kısmının ailesi perişan olacak. Toplumsal bir yara meydana gelecek. Ne olur tahliyeleri geciktirmeyin’ dedik. Israr ettiler.

Geciktirmek şöyle dursun hükümlülük süresini bile geçenler oldu. Şimdi bir kanun teklifi geliyor. Göreceksiniz komisyonda ‘bundan kim istifade edecek’ diye bunu çok savunanlar bile endişelerini ortaya koyacaklar. Şimdi diyelim ki bunu 5 yılla sınırladık. Herkes istifade edecek. Öyle Ergenekon sanıkları var ki kimse bunlar için ağızını açmıyor. Mesela Veli Küçük. ‘Çok yattı içeride, çıksın diyen var mı?’ Ama İlker Başbuğ için ‘herkes çıkmalı bu şahıs’ diyor. Genelkurmay başkanlığı yaptı. Dolayısıyla şimdi bir dava var. Balyoz davası. O Yargıtay’dan kesinleşti. Ergenekon’un hala gerekçeli kararı yazılmadı, temyize gitmedi. Şimdi kesinleşen kararla ilgili bu çıkaracağımız kanun bir işe yaramaz. Ama devam eden yani karar verilmiş, ama temyiz safhasından geçmemiş davalar var. Dolayısıyla orada tutuklu bulunanları kapsayacak yasal bir düzenleme olması lazım.”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more