Reklamsız Sözcü

Eski İçişleri Bakanı Tantan SÖZCÜ’ye konuştu

“Güneydoğu’da Devlet kalmadı içim kan ağlıyor”

15:22 -
Eski İçişleri Bakanı Tantan SÖZCÜ’ye konuştu

Saygı ÖZTÜRK / SÖZCÜ

Güneydoğu'daki gelişmeleri yakından izleyen Eski İçişleri Bakanı ve Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, “Güneydoğu'da Devlet kalmadı. Kürt kökenli olmayan vatandaşlarımız göçe zorlanıyor. Topraklarını, işyeri ve evlerini yok pahasına elden çıkarıyorlar” iddiasında bulundu.

Hükümetin “İç güvenlik yasaları”nın önemli bir bölümünün zaten yasalarda bulunduğuna dikkat çeken Tantan, “Mevcut yasaların uygulanmadığını, sanki yasal boşluklar nedeniyle olayların çıktığı izlenimi yaratıldığını” belirtti. Tantan, hükümetin bu tutumunun tamamen ”aldatmaca” olduğunu belirtti SÖZCÜ'ye şunları söyledi:

PKK prova yapıyor

Bölücü terör örgütü başta Şırnak ve ilçelerinde Devleti test etti. Görüldü ki Devletin kendilerine bir şey yapacağı yok. Hükümet de, onların bu hareketlerine göz yumuyor. Yani bunlar anlaşmalı olarak yürüyor. Polis vatandaşın arasına giremiyor. Asker, karakolundan, birliğinden dışarıya çıkarılmıyor. Bırakın alan hakimiyetini, askerlerimizin birliklerinin bahçesinde bile eğitime çıkarılmadığı yerler var. Gün boyu dışarıya çıkarılmayan, eğitim bile yaptırılmayan askerler arasında uyuşturucu kullanımının da yaygınlaştığına ilişkin iddialar var.

Askerlerin operasyona çıkmasına izin verilmiyor ama operasyon için valiliklere yapılan başvuruların bir örneği Genelkurmay Başkanlığı'na gönderiliyor. Teröristler olmasına rağmen bunlara karşı operasyon yaptırmayanlara, bu belgelere dayanarak günün birinde hesap sorulur.

İnfaz listeleri hazırlandı

İçim kan ağlayarak söylüyorum, Güneydoğu'da Devlet kalmamış. her şeye PKK hakim olmuş durumda. Silahlı adamları dağlarda değil, şimdi il, ilçe ve köylerde bulunuyorlar. Örgüt kendisine göre infaz listeleri yapmış. Şimdi silahlı adamları bu infazları yerine getiriyor. İnsanların gündüz gözüyle arkadan kafalarına kurşun sıkılıyor. İnfaz listesinin uygulanmaya başlandığını vatandaşlar da biliyor ve bu yüzden insanlar ‘acaba bana sıra ne zaman gelecek' kaygısını taşıyor.

Göçe zorlanıyorlar

PKK'lılar kendilerinden görmediklerini göçe zorluyorlar. Kürt kökenli vatandaşlarımız arasında da ayrım yapıyorlar ve bazılarının bölgeyi terk etmesini istiyorlar. Bunların malı-mülkünü kimsenin para verip almamasını da teşvik ediyorlar. Ya da değerinin kat kat altında satış yapması sağlanıyor. PKK'lılar yörede Kürt kökenli olmayanların tamamen bölgeden atılması için plan yapıyor ve bunu da hakim oldukları yörelerde uyguluyorlar.

Kamu görevlileri yalnızlaştırılıyor

Güneydoğu halkı her dönemde kamu görevlilerine saygılı olmuştu. Ancak, örgütün talimatı gereğince artık başta ilçelerde kaymakam olmak üzere, diğer bölgelerden Güneydoğu il ve ilçelerine atanan kamu görevlilerine selam verilmiyor, yalnızlaştırılıyorlar. Onların da bir an önce buradan gitmelerini istiyorlar. Bugün kaymakamından doktoruna, öğretmeninden ebesine varıncaya kadar hemen herkes görev süresinin bir an önce doldurmanın derdinde. Rapor alanların sayısında da önemli artış var.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more