Reklamsız Sözcü

Fatih Hilmioğlu tahliye edildi!

Anayasa Mahkemesi Fatih Hilmioğlu’nun tedbiren tahliyesine karar verdi. Hilmioğlu, Silivri Cezaevi'nden serbest bırakıldı.

11:17 -
Fatih Hilmioğlu tahliye edildi!

Fatih Hilmioğlu cezaevinden çıktıktan sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Ergenekon isimli bu davada beş yıldır tutukluyum.

Bugün tahliyem Anayasa Mahkemesi tarafından yapıldı. Bu kararı veren Anayasa Mahkemesi Başkanı ve üyelerine teşekkür ediyorum. Eğer bu tahliyem uzun tutukluluk nedeniyle gerçekleşmişse benden daha uzun süredir cezaevinde bulunanlar var.

Yok hastalık nedeniyleyse benden daha ağır hasta olanlar var.

Umarım onlar için de en kısa sürede bir çözüm olur ve tahliyelerine kavuşurlar.

7 yıla yakındır süren bir dava bu. Bu davanın ilk başkanı bir beyanat verdi. ‘Bugün olsa bu iddianameyi kabul etmezdim’ dedi.

Bu davada yargılanan insanlar 6-7 yıldır bir tertip, bir kumpas olduğunu defalarca söylediler. Fakat inanan olmadı.

Nihayet sayın Başbakan ve hükümetin diğer üyeleri tarafından bu davanın bir kumpas olduğu ve devlet içindeki bir çete tarafından yapıldığı ifade edildi.

Bu ifadelerden sonra, bu davalar düşmüştür.

Ortada ne Ergenekon örgütü ne de darbe teşebbüsü vardır.

Eğer Ergenekon diye bir örgüt varsa başı kimdir?

Kanarya Sevenler Derneği’nin bile başı varken böyle bir örgütün başının olmaması nasıl izah edilebilir?

Bu davadaki en üst düzey askeri şahıs İlker Başbuğ. Yani İlker Başbuğ 700 bin kişilik silahlı ordusunu bırakmış da 280 kişilik bir örgüt mü kurmuştur darbe için…

Karaciğer rahatsızlığım var. Bu ağır stres koşullarında biraz ilerledi.

Hiç iyi bir şey hissedemedim, sevinemedim çünkü içerideki herkes suçsuz.

Anayasa Mahkemesi, kanser tedavisi gören Ergenekon Davası kapsamında hükmen tutuklu olan Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu'nun tedbiren tahliyesine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi Hilmioğlu’nun tahliye kararını Bakırköy Başsavcılığına gönderdi.

Anayasa Mahkemesi, Ergenekon davasından hükmen tutuklu olan eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu’nun sağlık raporu doğrultusunda tedbiren tahliyesini kararlaştırdı. İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Sağlık Kurulu Başkanlığı'nın Hilmioğlu'nun sağlık durumuna ilişkin gönderdiği rapor dün Anayasa Mahkemesi’ne ulaşmıştı. Yüksek Mahkeme, raporun ulaşmasının ardından toplanarak Hilmioğlu’nun tahliye talebini içeren bireysel başvurusunu görüştü. Başvuruyu inceleyen Anayasa Mahkemesi, Hilmioğlu’nun hastalığı nedeniyle Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nden gelen rapor doğrultusunda tedbiren tahliyesini kararlaştırdı. Raporda, Hilmioğlu'nun cezaevi koşullarında tedavisinin mümkün olmadığı tam teşekküllü hastanede tedavisinin sürmesi gerektiği görüşüne yer verilmişti.

SADECE 6 AYLIĞINA TAHLİYE

Anayasa Mahkemesi’nin 5 yıldır Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan İnönü Üniversitesi eski Rektörü Fatih Hilmioğlu'nun tahliyesine karar vermesi üzerine kardeşi ve aynı zamanda avukatı olan Hayati Hilmioğlu açıklama yaptı. Hilmioğlu tahliye kararı ve daha sonra yaşanacak süreç hakkında şunları söyledi:

Bu tedbiren tahliye kararı süreli. 6 ay… Bütün umudumuz bu 6 aylık süre içinde esas mahkemenin konuyla ilgili bir karar vermesi. Yoksa Fatih Hilmioğlu 6 ayın sonunda tekrar cezaevine girecek. Özel yetkili mahkemeler meclis tarafından kaldırıldığında konu nereye gidecek? Mevcut davalarla ilgili bir süre veriliyor çıkan demokratikleşme paketi içinde.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 21:09 20.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more