Güneydoğu’nun acı gerçeği

Güneydoğu’da devlet otoritesi bitti. Kamunun servis araçları bile çelik kafeslerle kapatıldı.

Güneydoğu’nun acı gerçeği

Saygı ÖZTÜRK— “Alan hakimiyeti PKK'ya geçti” itirafının fotoğrafları çıktı…

 

Güneydoğu'da kamu düzeni PKK'nın eline geçerken, örgüt yanlıları şimdi de Türkiye- Kuzey Irak sınırı arasında bulunan günde 6 bin aracın geçtiği Habur Sınır Kapısını kontrollerine almak için çaba gösteriyor. İsteklerinin yerine getirilmesi için Gümrük görevlilerini ölümle tehdit eden PKK'lılar, servis araçlarına da kaş ve sopalarla saldırıyor, Molotof kokteyli atıyor, araçları durdurup kimlik kontrolleri yapıyor.

 

Servis araçlarının camlarını her fırsatta kırıp, ersonelin yaralanmalarına neden olan PKK'lıların, Molotof atıp arata yangın çıkarma girişimlerine karşı, Gümrük görevlileri de otobüsün her tarafını çelik kafeslerle kaplattı. Sanki düşman bir ülkede görev yapıyorlarmış izlenimi yaratan bu manzara için görevliler, “İşte, Güneydoğu'nun gerçek fotoğrafı bu. Kamu araçlarının hali bu. Bunu Türkiye iyice görsün ve neler olup bittiğini anlasınlar” yorumunu yaptılar.

Hainler, asker ve polisten sonra memurları da hedef aldı. Habur'da çalışanlar, taş sopa ve molotoflu saldırılara karşı çelik kafesli servis araçları kullanmaya başladı

Açılımın bedeli gümrükçülere

Habur'da görev yapan Gümrük Personelinin ağır iş yükünün yanı sıra sürekli olarak saldırıya uğruyor. Saldırılar, hem Gümrük sahasında hem de Silopi'den Habur'a personel taşıyan servis araçlarına yapılıyor. PKK'lılar ile yurda kaçak mal getirmek isteyenlerin kanunsuzluğuna izin vermeyen Gümrük çalışanlarına yapılan saldırılarda yaralanmalar oluyor. Bayrağımızı da sınır kapısından indirmek isteyen PKK yandaşları, bu eylemi son olarak Peşmergelerin geçişi sırasında gerçekleştirmek istedi. Gümrük sahasına girip bayrağımızı indirmek isteyenlere, asker, polis ve gümrük görevlileri karşı koydu ve bayrak indirmek isteyenler amaçlarına ulaşamadı.

Servis araçlarına kafes

İpekyolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü ile Habur Gümrük Muhafaza Müdürlüğü'ne ait servis araçlarının durumunu, personelin üyesi bulunduğu Türk Büro Sen'in Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, SÖZCÜ'ye şöyle anlattı:

“Silopi'de bulunan Gümrük Lojmanlarından personel, servis araçlarıyla Habur'a gelip dönerken sık sık taşlı- sopalı saldırıya uğruyor. Mevcut servis araçlarının camları sürekli kırıldığı ve personelin yaralanması nedeniyle camlar kaldırıldı, çelik kafeslerle kapatılmak zorunda kalındı. Yalnız servisler değil, lojmanlarımız da sürekli saldırı altında.”

Psikolojileri bozuk

Sendika Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, can güvenliği iyice tehlikeye düşen Habur gümrük çalışanlarının, çareyi vardiyalı çalışmayı kaldırmakta bulduğunu belirtti. Günde 3 vardiya olan çalışma süreleri, tek vardiyaya düşürüldü ve 24 saat çalışma esası getirildi. Habur Gümrük Kapısı çalışanlarının hem çalışırken, hem de işe gidip gelirken saldırıya uğramalarına, bu eylemlerin lojmanlara da taşınmasıyla sıkıntı daha da büyüdü. Sendika Genel Başkanı, “150'yi aşkın personel, geçirdikleri depresyon nedeniyle raporlu. Çalışanlar ise depresyon hapları ile hizmeti yürütmeye çalışıyor.Habur'da çalışan 550 gümrük personeli, devlet tarafından kaderine terk edildi. Gümrük Bakanlığı'na yaptığımız yazılı ve sözlü başvurularımızdan da sonuç alamıyoruz” dedi.

“İnsaniyet namına sahip çıkılsın”

Çalışanların can güvenliği için zırhlı servis araçları istendi. Ancak, Gümrüğün bu talebi zırhlı araçların pahalı olması nedeniyle yerine getirilmedi. SÖZCÜ'nün görüştüğü Habur'daki görevliler de şöyle dedi:

“Habur'da, devlet otoritesi kalmadı. Bölge bölücü terör örgütüne terk edildi. Gümrük çalışanları her gün ölümle yüz yüzedir. Çalışanlar olarak dayanma gücümüz kalmadı. İnsaniyet namına bize sahip çıkılsın.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...