Reklamsız Sözcü

Halkın aklıyla alay eden projeler

HKMO: Melih Gökçek'in projeleri yağma ve talana açık projelerdir.

android-time 11:01
Halkın aklıyla alay eden projeler
HKMO: Melih Gökçek'in projeleri yağma ve talana açık projelerdir.

Cengiz ALDEMİR/Sozcu.com.tr

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek'in, yerel seçimler öncesi Ankara için yapmayı planladığı projeleri eleştiren Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, halkın aklıyla alay eden Gökçek’in bu ve benzer projelerine karşı kamuoyunu bilgilendireceklerini, her türlü demokratik araçla mücadele etmeye devam edeceklerini açıkladı.

HKMO’nun konu ile ilgili basın açıklaması şöyle :

Basından öğrendiğimiz kadarıyla, Sayın Gökçek'in yeni projeleri arasında, yüksekliği 333 metreye ulaşan Avrupa'nın en yüksek binasını yapmak var. ANKAPARK adı verilen Avrupa'nın en büyük parkını yapmak var. Cami yapmak var. Teleferik otobüsleri var. Ankara'ya boğaz getirmek bile var.

Gökçek’den proje geliştirmesini beklemiyoruz

Kent yönetimleri ve kent yöneticileri elbette proje yapacaklar ve uygulayacaklardır. Ancak, proje yapmak ve uygulamak ciddiyet gerektiren kamusal işlerdir.
Sayın Gökçek'in, 20 yıllık Belediye Başkanlığından sonra, hayal kurmaktan vazgeçip, Ankara'nın ve Ankaralı'nın var olan sorunlarına çözüm üretecek projeler geliştirmesini elbette beklemiyorduk.

Çünkü: Sayın Gökçek'in, kamu yararının, bilimin, toplum ve çevrenin esas alınarak çağdaş toplumlara yakışır bir kentleşme ve kent yönetimi anlayışı yerine; insani, hukuki, toplumsal ya da evrensel kural tanımaksızın siyasetin ve sermaye çıkarlarının esas alınarak, yağma ve talana açık, yerel yönetim anlayışını yansıtan 20 yıllık Belediye Başkanlığı geçmişi, bizi bu beklentiden uzak tutmuştur.

Kamu kaynağının israfına yol açacak projeler

Yeni Gökçek Projeleri'nin de Ankara'nın kentsel sorunlarının çözümüne, güvenli kentsel çevrelerin üretilmesine, kentsel yaşam kalitesinin iyileştirilmesine bir katkısı bulunmayacaktır.

Meslek örgütlerinin demokratik katılımlarını ve denetimini de sağlayarak, niteliksiz yapılaşmaya, sürekli, plansız ve sağlıksız büyümeye, alt yapı hizmetlerinin yetersizliğine, eğitim, sağlık, kültür tesislerinden ve açık yeşil alanlardan yoksun çarpık kentleşmeye çözüm aranması, gelir eşitsizliğini, sosyal kutuplaşmayı, sosyal kırılmaları, mekansal ayrışmayı giderecek projeler üretilmesi yerine; çağdaş toplum yaşamı ve çağdaş kentleşme anlayışına aykırı, toplumsal çıkarları göz ardı eden, birbirleriyle ilişkisiz ve kamu kaynağının israfına yol açacak bu yeni projeler belli çıkar çevrelerinin kentsel yaşamı ekonomik ilişkilere indirgeyen kent ekonomisi anlayışının bir sonucudur ve sorunları çözmek bir yana çeşitlendirecek ve derinleştirecektir.

Bedeli ne olursa olsun ülke çıkarlarını savunacağız

Toplumcu, demokratik ve halkçı bir yerel yönetim anlayışını savunan HKMO olarak, halkın, meslek örgütlerinin katılımı ve denetimi sağlanmadan, çağdaş kent ve kentleşme anlayışına aykırı, insanı, toplumu, çevreyi, tarihi, kültürü göz ardı eden, siyaset ve ekonomik çıkar amaçlı, halkın aklıyla alay eden bu ve benzer projelere karşı kamuoyunu bilgilendirmeye, her türlü demokratik araçla mücadele etmeye devam edeceğimizi, ülke ve toplum çıkarlarını, geleceğimizi, bedeli ne olursa olsun inatla ve ısrarla savunacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more