Sözcü Plus Giriş

İBB’den Gezi Parkı’nda geri adım

Taksim Gezi Parkı'na otobüs durağı yapılması için gece saatlerinde yapılan çalışma, tepki üzerine durduruldu.

12:45 -
İBB’den Gezi Parkı’nda geri adım

Taksim Gezi Parkı’nın Cumhuriyet Caddesi tarafında bulunan İETT durağının Gezi Parkı’na doğru çekilmesi çalışması sivil toplum kuruluşlarının tepkisine neden oldu. Taksim Dayanışması üyeleri gece boyunca kazılan alanın yanında nöbet tuttu. Konunun sosyal medyada yayılması üzerine Gezi Parkında kalabalık arttı. Polis ekipleri de olası bir gerginliğe karşı çevrede güvenlik önlemi aldı. Saat 11.00 sıralarında ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir kamyon toprak getirerek kazılan alanı kapattı.

Taksim Dayanışması Sözcüsü Cem Tüzün, “Dün gece saat 22.00 sıralarında burada, bir kepçe ve bir grup inşaat işçisi hafriyat çalışması başlattılar. Parkın içine doğru ağaçların köklerini ortaya çıkarmaya başladılar. Bu bölgede oturan yurttaşlarımız, daha önce Taksim Dayanışması toplantısına, Gezi eylemlerine katılan arkadaşlarımız sosyal medyada duyurulunca bir araya geldiler. Burada kendisini İETT müteahhidinin taşeronunun taşeronu diye adlandırılan herhalde hafriyat şirketinin yöneticisi. Onlar İETT’den aldıkları izinle bu çalışmayı yaptıklarını söylediler. Ellerindeki belge İETT’ nin bu çalışmayı yapmak için kendilerine verdiği talimattı. Bu talimatın ekinde bir mühendis veya mimar tarafından çizilmesine asla ihtimal vermediğim, çok komik bir kroki vardı. Oklar, şu durak bu kadar metre geri alınacak diye. Proje olarak da onu gösterdiler. Biz kendilerine dedik ki bu yaptığınız çalıma usulsüzdür. Bize gösterdiğiniz belge İETT’nin bu işi yapın diye size verdiği talimat. İmar planına işli bir çalışma olması lazım. Bunlar kesinlikle yok Her şeyden önce imar planı yok. Koruma Kurulu’ndan onay olması lazım” dedi.

Söz konusu ‘durak planı’nın çalakalem ele alındığı gözlendi. sozcu.com.tr muhabiri Edda Sönmez’in ulaştığı İBB Müşteri Hizmetleri ve Kurumsal İletişim Dairesi Başkanı Cevdet Güngör imzalı plânda “Taksim Meydanı yol düzenlemesi çalışması nedeniyle kaldırılan 2 modüllü uzun otobüs durağının çevre düzenlemesi sona erdiğinden Taksim Tüneli üzeri Şişli yönündeki noktaya kurulması ihtiyaç duyulmuştur” deniyor. Açıklamada çalışmaların 17 Kasım tarihinde başlayacağı duyuruluyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 15:51 19.11.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more