‘İktidar ‘Ak Emniyet’i kurma çabasında’

CHP'li Gök: iktidar AK Emniyet"i kurma çabasına girdi. Bu uygulamalar darbe döneminde bile yapılmamıştır.

‘İktidar ‘Ak Emniyet’i kurma çabasında’

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök Meclis’te düzenlediği basın toplantısında iç güvenlik reformunu eleştirerek, “Paket ile iktidar “AK Emniyet”i kurma çabasına girdi. Bu uygulamalar darbe döneminde bile yapılmamıştır. Darbe dönemine rahmet okutacak teklifler, Meclis önünde bekliyor. Yargı paketinin yasalaşması halinde tartışmasız bir şekilde elbette ki Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağız” dedi.
CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, partisinin milletvekilleriyle Meclis’te basın toplantısı düzenleyerek gündemi değerlendirdi. Toplantıya bazı milletvekilleri mor kravat, mor fular ile üzerinde “Kadın katliamı var” yazan yaka kartları ile katıldı.

CHP YENİ YARGI PAKETİNİ ANAYASA MAHKEMESİ’NE GÖTÜRECEK
CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, TBMM Genel Kurulu’nda bugün görüşmelerine başlanması planlanan yeni yargı paketi ile iktidarın, yürütmeye uygun yargı yaratma çabası içine girdiğini savunarak, düzenlemeleri yasalaşması halinde Anayasa Mahkemesi’ne götüreceklerini bildirdi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun kayınvalidesinin vefatı nedeniyle taziyeleri kabul ettiğini, partilerinin TBMM Grup Toplantısını yapamadıklarını aktaran Gök, basın toplantısında Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek olan yargı paketi ile “İç Güvenlik Reformu”na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“AKP TÜRKİYE’DEKİ YARGIYI ŞEKİLLENDİRMEYE ÇALIŞIYOR”
Yeni yargı paketi üzerinden AK Parti hükümetini eleştiren Gök, “Bugün görüşeceğimiz Hakim ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile AKP iktidarı, yürütmeye uygun yargı yaratma çabası içindedir. Daha 6, 7 ay önce, o zaman ki AKP’nin ihtiyaçlarına göre tanzim edilmiş ve Meclis’ten bizim, bunu böyle yaparsanız yanlış yaparsınız dediğimiz halde geçirdikleri değişiklikleri, bugün kendi elleriyle tekrar değiştirerek, hukuk dünyamızı altüst eden, hukuktaki tüm kurulları ve kuralları bertaraf eden bir anlayışla, AKP çoğunluk diktasına güvenerek, Türkiye’deki yargıyı şekillendirmeye çalışıyor. Bunun kabul edilebilir bir yanı yoktur” diye konuştu.

“BU ÜLKEDE CEMAATLERİ YARATAN VARSA O DA AKP’LİLERDİR”
Gök, yargı gibi önemli bir konudaki düzenlemelerin, devletin ilgili birimlerinde hazırlanmadan, bir kaç milletvekili eliyle teklif olarak TBMM’ye sunulmasını da eleştirdi. Düzenleme ile Danıştay ve Yargıtay’a ağır darbe vurulmak istendiğini söyleyen Gök, “Bunun gerekçesi olarak da cemaatle hesaplaşmaktan bahsediyor AKP’liler. Bu ülkede cemaatleri yaratan varsa o da AKP’lilerdir. Kendileri önce aynaya bakmak suretiyle ne yarattıklarını görebilirler” ifadelerini kullandı.

“AKP KENDİ YARGISINI KURMAK İSTEDİĞİ KURALLARI BUGÜN BİZE DAYATMAK İSTİYOR”
İktidarın isteklerine göre şekillenen kurumlar ve kuralların ülkeye adalet getiremeyeceğini ifade eden Gök, “Biz ne için AKP yargısına güvenelim? Yargıyı ele geçirme operasyonu adı altında AKP, kendi yargısını kurmak istediği kuralları, bugün bize dayatmak istiyor. Bunları elimizin tersiyle reddediyoruz. Biz AKP’nin yargısına güvenmiyoruz” dedi.

“AKP SİVİL BİR DARBE GİRİŞİMİ YAPMAK İSTİYOR”
Yargıtay Başkanı Ali Alkan’ın açıklamalarına da değinen Gök, AK Parti’nin getirdiği düzenlemelere bizzat Yargıtay Başkanı’nın feryat ettiğini, görüşlerinin alınmadığını ve bu düzenlemelere ihtiyaçları olmadığını söylediğini ifade etti. Gök, sözlerini şöyle sürdürdü: “AKP’nin getirmek istediği bu teklif bütünüyle anayasa aykırıdır ve Anayasa Komisyonu’nda görüşülmeden Meclis’e getirilmiştir. Aslında AKP sivil bir darbe girişimi yapmak istiyor. Bunun adı sivil darbedir. Toplumun köklü kuruluşlarını değiştirmeye, dönüştürmeye sayısal çoğunluğunuza güvenerek, kalkışarak toplumda bir konsensüs aramazsanız bunun adı sivil darbedir. Buna karşı tüm halkımızı uyarıyoruz. Biz CHP olarak etkili muhalefetimizi yapmaya devam edeceğiz.”

“SAYIN CUMHURBAŞKANI SEN ARTIK BAŞBAKAN DEĞİLSİN”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün yaptığı konuşmada bir özelleştirmeye ilişkin yargı kararını ve bu kararı veren hakemleri eleştirdiğini aktaran Gök, “Sayın Cumhurbaşkanı, sen artık başbakan değilsin. Türkiye’nin birliğini, dirliğini korumakla görevlisin. Daha dün yemin ettin, ‘anayasayı koruyacağım, hukuka saygılı olacağım’ diye. Ortada bir mahkeme kararı varken özelleştirmeyi savunmak sana mı kalmıştır? Niçin peşindesin o özelleştirmelerin? Kendi döneminde yaptığın yanlışlar mahkemeden dönüyorsa, mahkeme kararını eleştirmek, hakimleri ‘hain’ diye nitelendirmek ne hakla, ne cüretle sana düşen bir görevdir? Senin görevin kurumlar arasında uyumu sağlamak ve mahkeme kararlarını savunmaktır. Cumhurbaşkanı işini gücünü bırakmış eli hala yürütmenin içinde. Cumhurbaşkanı boyunu da aşan şekilde yargıya müdahalenin baş aktörü olmuştur. Cumhurbaşkanı bu haliyle görevine devam ederse bilsin ki o kararı veren hakimler hain değil ama kendisi anayasal suç işleyen bir cumhurbaşkanı olarak elbette hesabını verir” açıklamasında bulundu.

“PAKET İLE İKTİDAR “AK EMNİYET”İ KURMA ÇABASINDA”
Konuşmasında iç güvenlik reformuna da değinen Gök, reform olarak sunulan paketin özgürlükleri yok eden, antidemokratik, kabul edilemez düzenlemeler içerdiğini ileri sürdü. Paket ile iktidarın, “AK Emniyet”i kurma çabasına girdiğini ileri süren Gök, jandarma ile ilgili düzenlemelerin de ülke güvenliği açısından riskler doğurduğunu savundu. Gök, Genelkurmay Başkanı’nın jandarma ile ilgili düzenlemeler hakkında ne düşündüğünü merak ettiklerini söyledi. Gök, silahlı kuvvetler içine siyasetin girmemesi gerektiğini vurgulayarak, getirilmek istenen düzenlemelerin bunun önünü açan vahim gelişmeler olduğunu dile getirdi.

“DARBE DÖNEMİNE RAHMET OKUTACAK TEKLİFLER”
“Bu uygulamalar darbe döneminde bile yapılmamıştır. Darbe dönemine rahmet okutacak teklifler, Meclis önünde bekliyor” diyen Gök, AK Parti’nin kendi çıkarlarına uyan düzenlemelerle ülkeyi faşist bir diktatörlüğe sürüklediğini ileri sürdü. Gök, açıklamalarının ardından gazetecilerin, yargı paketinin yasalaşması halinde Anayasa Mahkemesi’ne götürüp götürmeyecekleri sorusu üzerine, “Elbette. Zaten Anayasa’ya aykırı olduğunu ifade ettim. Tartışmasız bir şekilde elbette ki Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağız” dedi
(DHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...