Reklamsız Sözcü

IŞİD Kobani’yi Türkiye’den mi vurdu?

HDP, IŞİD'in Mürşitpınar Sınır Kapısı'nı Türkiye'den vurduğunu iddia etti.

android-time 08:30
IŞİD Kobani’yi Türkiye’den mi vurdu?
HDP, IŞİD'in Mürşitpınar Sınır Kapısı'nı Türkiye'den vurduğunu iddia etti.

HDP, IŞİD’in dün Kobani’ye yönelik Mürşitpınar Sınır Kapısı’nı hedef alan saldırısının Türkiye topraklarındaki Toprak Mahsulleri Ofisi’nden yapıldığını öne sürdü. Başbakanlık Suruç Basın Merkezi iddiayı yalanladı.

IŞİD’in dün Mürşitpınar Sınır Kapısı’na yönelik düzenlediği saldırının Toprak Mahsulleri Ofisi’nden düzenlediği iddia edildi. HDP’nin açıklamasında Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük’ün de IŞİD’in Türkiye ‘de yuvalandığı iddiasını HDP’li Milletvekili İbrahim Ayhan’la yaptığı görüşmede doğruladığı öne sürüldü. Başbakanlık ve Valilik ise iddiayı yalanladı.

HDP Merkez Yürütme Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklama şöyle:

“29 Kasım Cumartesi günü, sabah erken saatlerde Türkiye toprakları üzerinden Kobani ve Mürşitpınar Sınır Kapısı’na yönelik IŞİD saldırısını nefretle kınıyoruz. IŞİD’in aylardır devam eden Kobani kuşatmasının başarısızlığa uğramak üzere olduğu bir dönemde, dördüncü bir cephenin açılması ortaya son derece ciddi sorunlar çıkaracaktır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve polisin en yoğun olduğu bir bölgede, IŞİD çetelerinin devlete ait bir saha olan Toprak Mahsulleri Ofisi’nde üstlenerek Kobani’ye karşı saldırıya geçmesi başlı başına bir skandaldır. Bu gelişme, aylardır işaret ettiğimiz IŞİD’e destek verildiği gerçeğini bir kez daha açığa çıkarmıştır. Üstelik Urfa Valisi, Milletvekilimiz İbrahim Ayhan’la yaptığı görüşmede, son saldırıda IŞİD’in Türkiye topraklarında yuvalandığını teyit etmiştir. Türkiye topraklarından Kobanê’ye yönelen bu tür saldırılara karşı AKP Hükümeti’nin şimdi sergileyeceği tutum son derece kritiktir. Kürt halkına yönelik imha amaçlı bu tür saldırıların, savaşı Türkiye topraklarına sıçratmasından ve bölgeyi derin bir kaosa sürüklemesinden endişe duyuyoruz. Bu gelişmenin yaratacağı sonuçlardan AKP Hükümeti sorumlu olacaktır. IŞİD’in Türkiye topraklarından gerçekleştirdiği bu son saldırı hakkında AKP Hükümeti’ni derhal kapsamlı bir açıklama yapmaya; Rojava Kantonlarına dönük benzer saldırıların ve sızmaların engelleneceğine dair taahhütte bulunmaya ve Rojava Kantonları ile dostane ilişkiler ve işbirliği içinde olmaya çağırıyoruz.”

BYEGM SURUÇ BASIN MERKEZİ’NDEN YALANLAMA

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü de, (BYEGM) Suruç Basın Merkezi, ‘IŞİD, Türkiye topraklarından Kobani’ye saldırmaya başladı’ iddiaları ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Saldırılardan biri, sınır kapısının Suriye tarafında bomba yüklü araçla gerçekleştirilmiştir. Söz konusu saldırıda, aracın Türkiye topraklarından geçerek sınır kapısına ulaştığı iddiaları tamamen yalandır. Birtakım iddiaların aksine, hiçbir resmi yetkilinin bomba yüklü aracın Türkiye’den geçtiğine dair bir beyanı olmamıştır” denildi.

BYEGM Suruç Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklama şöyle; “Sabah saatlerinden beri, terör örgütü IŞİD’in Mürşitpınar sınır kapısı da dahil olmak üzere Kobani’nin pek çok yerinde eş zamanlı saldırılar gerçekleştirmekte olduğu bilinmektedir. Bu saldırılardan biri, sınır kapısının Suriye tarafında bomba yüklü araçla gerçekleştirilmiştir. Söz konusu saldırıda, aracın Türkiye topraklarından geçerek sınır kapısına ulaştığı iddiaları tamamen yalandır. Birtakım iddiaların aksine, hiçbir resmi yetkilinin bomba yüklü aracın Türkiye’den geçtiğine dair bir beyanı olmamıştır. Sınır bölgemizde teyakkuzda olan güvenlik güçleri, gece geç saatlerden beri Suriye tarafında başlayan hareketliliği tespit etmiş ve gerekli tüm önlemleri almıştır. Bu çerçevede, çatışmalar nedeniyle risk altında olan basın tepesi de dün için boşaltılmıştır. Konuyla ilgili resmi olmayan iddialara riayet edilmemesi ve teyit gerektiren hususlarda yetkililerin görüşlerine başvurulması önemle rica olunur.”

Şanlıurfa Valiliği’nden yapılan açıklamada da HDP tarafından öne sürülen iddialar yalanlandı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more