IŞİD’ten bombalı saldırı

IŞİD terör örgütü Kobani'de sınır kapısına bombalı araçlarla saldırdı.

IŞİD’ten bombalı saldırı

Kobani'de IŞİD ile Kürt guruplar arasında devam eden çatışmalar 76. gününde yeniden şiddetlendi. Dün akşam saatlerinde YPG Kobani'nin yüzde 80'ini kontrolleri altına alındığını açıklarken bugün IŞİD birçok noktaya birden bomba yüklü araçlarla saldırı düzenledi. Bomba yüklü araçlarla yapılan saldırılar sonrası birçok yerde eş zamanlı patlamalar meydana geldi.

IŞİD ile YPG güçleri arasında Suriye'nin Halep şehrine bağlı Ayn el Arap (Kobani) ilçesindeki çatışmalar yeniden şiddetlendi. Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinin karşısında yer alan Kobani'deki Ayn El Arap Sınır Kapısı'na sabah 06.00 sularında bomba yüklü 2 araçla saldıran IŞİD, kapıda büyük zayiata neden oldu. Patlamalarda çok sayıda YPG militanı yaşamını yitirirken, yaralanan 22 YPG'li ise Suruç Devlet Hastanesi'ne getirildi. Yaralılar arasında peşmergelerinde olduğu öğrenildi.

ABD IŞİD MEVZİLERİNİ BOMBALADI

IŞİD'in sınır hattındaki yoğun saldırılarına karşı ABD öncülüğündeki koalisyon jetleri de Kürt gruplara havadan IŞİD’ı bombalayarak destek verdi. Diyarbakır'dan kalkan Türk jetleri ise bölgede alçaktan keşif uçuşları yaptı. Bu arada bir havan mermisi ise sınırı aşarak Türkiye topraklarına düştü. Kimsenin yaralanmadığı bu gelişme sonrası çok sayıda tank ve obüs, Kobani'yi gören hakim tepe ile sınır hattında konuşlandırıldı.

BOMBALI ARAÇLARIN TÜRKİYE’DEN GİRDİĞİ İDDİASI YALANLANDI

IŞİD'in sınır kapısını aldığı ileri sürülürken YPG kaynakları kapı kontrolünün kendilerinde olduğunu bildirdi. Öte yandan bomba yüklü araçların Türkiye tarafından Kobani'ye geçtiği iddia edildi. Başbakanlık Basın Enformasyon Genel Müdürlüğü Suruç Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada iddialar reddedildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu saldırılardan biri, sınır kapısının Suriye tarafında bomba yüklü araçla gerçekleştirilmiştir. Söz konusu saldırıda, aracın Türkiye topraklarından geçerek sınır kapısına ulaştığı iddiaları tamamen yalandır. Birtakım iddiaların aksine, hiçbir resmi yetkilinin bomba yüklü aracın Türkiye'den geçtiğine dair bir beyanı olmamıştır. Sınır bölgemizde teyakkuzda olan güvenlik güçleri, gece geç saatlerden beri Suriye tarafında başlayan hareketliliği tespit etmiş ve gerekli tüm önlemleri almıştır. Bu çerçevede, çatışmalar nedeniyle risk altında olan basın tepesi de bugün için boşaltılmıştır.”

Sınırı geçen 3 kişiden biri donarak öldü!Sınırı geçen 3 kişiden biri donarak öldü!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...